Arama

Ex-Volkswagen CEO'su Winterkorn, ABD'de dizel skandalı üzerinden ücretlendirildi

5 yıl önce

3 Mayıs'taki ABD Adalet Bakanlığı, eski Volkswagen AG Başkanı Martin Winterkorn'a karşı, Alman otomobil üreticisinin dizel emisyonlarını aldatmak için komplo kurmakla suçladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Ex-Volkswagen CEO'su Winterkorn, ABD'de dizel skandalı üzerinden ücretlendirildi
ad image
ad image

 

Mart ayında Sırp Mahkemesi'nde yapılan iddianame, Perşembe günü ABD Bölge Mahkemesinde görülmüş ve Volkswagen yıllık toplantısını Almanya'da yapmıştır. Winterkorn , ABD'deki kirletici araçlara yönelik skandalı Eylül 2015'te halka açıldıktan sonra istifa etti.

ABD Başsavcısı Jeff Sessions, Çevre Koruma İdaresi başkanı Scott Pruitt ve diğer üst düzey Trump yönetim yetkilileri, VW'yi suçlamada bulunan ve kurumsal davranışa yönelik cezai kovuşturmaya tabi tutulan nadir bir CEO örneğine işaret eden ifadeler yayınladılar .

"ABD'yi kandırmaya çalışırsanız, ağır bir fiyat ödersiniz," dedi.

Volkswagen'in aksine, Toyota Motor Corp'a ani beklenmedik hızlanma skandalıyla veya General Motors Co'da ölümcül bir ateşleme anahtarı arızasının giderilmesiyle ilgili olarak hiçbir kişi suçlanmamıştı.

Federal hükümetin, 2007-2009 mali krizi ile bağlantılı olarak üst düzey finans sektörü yöneticilerini yargılayamaması yönündeki kararları da, şirket yanlışlığını önlemek için daha sert tedbirlerin savunucularından ateş çekti.

ABD'nin Winterkorn’un iddianamesinin büyük ölçüde sembolik olması muhtemel. Bir Alman vatandaşı olarak, Amerika'ya gelmemek ve Alman iadesi yasası altında koruma almak için neredeyse kesin değildir. Eski CEO da Alman yetkililer tarafından soruşturma altında.

Volkswagen, 2017 yılında ABD Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu ve 4,3 milyar dolarlık bir ödemeyi kabul etti. Toplamda, VW Amerika Birleşik Devletleri'nde sahiplerden, çevre düzenleyicilerinden, eyaletlerden ve bayilerden gelen talepleri ele almak için 25 milyar dolardan fazla harcama yapmayı kabul etti.

Şirket ayrıca, yaklaşık 500.000 Amerikan araçlarını kirleten geri almayı teklif etti. Birçoğu ABD'nin etrafındaki otoparklarda saklanıyor.

Volkswagen, ABD satışlarının artmasını gördüğü bir dizi yeni elektrikli araç için milyarlarca dolar harcayacağına dair emisyon skandalıyla mücadele etmek için savaşıyor. İddianamede, diğer kıdemli VW yöneticilerinin, krizi uzatmakla tehdit eden skandalı hakkında bilgisi olup olmadığı sorusu yeniden gündeme geldi.

70 yaşındaki Winterkorn , Volkswagen dizel araçlarının aşırı emisyon üretmesine izin veren yasadışı yazılımı kullanarak şirketin Amerika Birleşik Devletleri'ni dolandırıcılığı, telsiz dolandırıcılığı ve Temiz Hava Yasası'nı en az Mayıs 2006'dan Kasım 2015'e kadar ihlal ettiğini belirten dört suç vakasıyla suçlanıyor. algılama olmadan kirlilik.

Almanya'daki Winterkorn için bir avukat derhal yorumda bulunmadı. Ocak 2017'de Winterkorn , Alman milletvekillerine, erken aldatma hakkında bilgilendirilmediğini ve farkında olduğu halde durdurup durduracağını anlattı, ancak konuya ilk ne zaman geldiğini söylemedi.

Almanya'da bir Volkswagen sözcüsü, şirketin “soruşturmalarla işbirliği yapmaya devam ediyor” dedi ancak Perşembe günkü suçlamalarına yorum yapamayacaktı.

'Şirketin üstü'

Oturumlarda yaptığı açıklamada, Winterkorn aleyhindeki suçlamaların "Volkswagen 'in yasal gerekliliklerini hile etme planının şirketin zirvesine kadar gittiği" şeklinde olduğunu söyledi.

İddianamede, Volkswagen çalışanlarının Winterkorn'a PowerPoint slaytları ve "VW'nin Wolfsburg'daki karargâhındaki şahsen bir toplantıda diğer kıdemli VW AG yönetimi" sundukları 27 Temmuz 2015 toplantısı anlatıldı . Toplantı, şirketin nasıl “net bir resim” oluşturduğunu açıkladı. Volkswagen dizel araçların emisyon testlerini yapmak için kullanılan yazılımlar konusunda ABD düzenleyicilerini aldatmaya çalışıyordu. 

İddianamede ayrıca, VW çalışanlarının şirketin hile yazılımının varlığını ortaya koymadan, ABD'li düzenleyicilerin 2016 dizel modelleri için onay almasını istedikleri iddia ediliyor. İddianamede Winterkorn planın kabul edildiğini söyledi.

İddianamede ayrıca, Winterkorn'un Mayıs 2014'te gönderilen bir nottan aldıkları emisyonlardan haberdar olduğu da belirtiliyor. Winterkorn , 2015 yılı Ağustos ayının sonuna kadar aldatmayı öğrenmediğini söyledi.

VW'nin 3 Mayıs'ta Berlin'deki yeni CEO'su Herbert Diess, otomobil üreticisini dizel emisyon skandalından kurtulmak için savaşırken “daha ​​dürüst” olma sözü verdiler, ancak ihtiyatlı yatırımcılar, itibarını yeniden tesis etmek için adımların atılması için çağrıda bulundular.

Volkswagen başlangıçta sadece alt düzey yöneticilerin dizel emisyonları aldattığını biliyordu. Ancak iddianame, Winterkorn'un VW'nin Mayıs 2014'teki ve Temmuz 2015'teki görevi kötüye kullanma hakkında bilgilendirildiğini iddia etti ve savcıların “sahteciliği sürdürmeye ve ABD düzenleyicilerini aldatmaya devam etmek için” diğer kıdemli VW yöneticileriyle anlaştı.

Detroit'teki Michigan'ın Doğu Bölgesi için ABD Başsavcılığı'nın sözcüsü, Winterkorn'un gözaltında olmadığını söyledi . Toplamda dokuz kişi görevlendirildi ve iki eski Volkswagen yöneticisi davada suçlu bulundular ve hapis cezasına çarptırıldılar. Bir İtalyan vatandaşı, eski Audi yöneticisi Giovanni Pamio, Almanya'da iade edilmeyi bekliyor.

Winterkorn'un da aralarında bulunduğu altı eski Volkswagen yöneticisinin Almanya'da olduğuna inanılıyor ve ABD savcılarıyla yüzleşmekten kaçınıyor.

VW'nin en az altı yıl boyunca emisyon testlerinden dolayı aldatılmış olduğunu açıkladığı Eylül 2015 tarihli açıklama, şirketin dünya çapındaki itibarına büyük zarar verdi ve büyük tazminat ve araç tamir masrafları getirdi. VW, skandaldan sonra ABD'de yeni dizellerin satışını durdurdu.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image