Arama

E-İmza İle Neler Yapılabilir?

1 yıl önce


E-İmza İle Neler Yapılabilir?
ad image
ad image

 

Elektronik imza sistemi teknolojinin kişilere getirmiş olduğu en önemli faydalardan birisidir. Genellikle online ortamlarda sıklıkla kullanılan e-imza sistemi kişilere çok sayıda avantajlar sağlıyor. Gerek üst düzey Holdinglerden tutun da Devlet kurumlarında dahi e-imza sisteminden faydalanılıyor. Edm bilişim sağlayıcısının elektronik imza sistemiyle sizlerde kolaylıkla e-imza sistemine geçiş yapabilirsiniz.

E-imza sistemiyle kolaylıkla verilerinizin gizliliğini kontrol edebilir ve bilgilerinizin dışarı sızmasını önleyebilirsiniz.

E-İmza Hangi Alanlarda Kullanılabiliyor?

Elektronik imza günümüzde her alanda kolaylıkla kullanılabiliyor. E-imza uygulaması sahibi tarafından olmadıkça değiştirilmesi mümkün değildir. Günümüzde özel sektör dışında artık Devlet kurumlarında da e-imza kullanılıyor. Elektronik imzanın kullanıldığı alanlar:

 • Bankalarda
 • Holdinglerde
 • Devlet Kurumlarında
 • Sigorta firmalarında
 • KPSS, ÖSS gibi tüm sınav başvurularında
 • Pasaport başvurularında

Tüm bu alanlarda e-imza dijital uygulaması güvenli şekilde kullanılabiliyor. Vergi ödemeleri dahi e-imza ile kolaylıkla yapılabiliyor. Aynı zamanda e-imza uygulamasıyla oy verme işlemi de yapılabiliyor. Kamu kurumlarında yaşanan yoğunlukları yaşamak istemiyorsanız Edm bilişim güvencesiyle e-imza dijital uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elektronik İmza Nedir?

E-İmza tüm resmi kurumlarda kullanılan ıslak imzanın yerine geçen dijital imza uygulamasıdır. Hukuki anlamda değerlendirildiğinde ıslak imzayla aynı nitelikleri içeren uygulamanın tek farkı, belli bir şeklinin olmamasıdır. E-imza sadece belirli harflerden ve rakamlardan oluşabiliyor.

E-İmza Uygulamasıyla Neler Yapılamaz?

E- imza adı verilen imzanın dijital hali ile birçok devlet kurumlarında yapılması gereken tüm evrak işleri kolaylıkla yapılabiliyor. Kamu yada özel sektör olsun günümüzde çok sayıda kurum e-imza sistemine geçmiş haldedir. Sadece şu alanlarda e- imza geçerliliğini kaybediyor:

 • Evlenme
 • Veraset, intikal işlemlerinde
 • Üçüncü bir kişinin şahitliğinin gerektiği emlak alım ve satım işlemlerinde

Bu üç alanda e- imza sistemi geçerliliğini yitiriyor. Bu işlemlerde mutlaka kişinin ıslak imzasının olması gerekiyor.

E-İmza Sistemine Geçmenin Kişilere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-imza dijital uygulaması, günümüzde tüm elektronik ortamlarda kullanılıyor. Teknolojinin hayatımızın her alanına etki ettiğini düşünürsek e-imzanın da kişilere sağlamış olduğu avantajlar yadsınamaz. E-imza sistemiyle:

 • Kağıt, mürekkep gibi masraflar azalmış olur.
 • Kamu ve özel kurumlarda kullanılan e-imzayla zamandan tasarruf sağlanıyor.

Ayrıca E-imza sayesinde artık internetin olduğu her alandan dilediğiniz zaman işlerinizi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

E- İmza Nasıl Yenileniyor?

Elektronik imzanın belli bir süre sonunda geçerliliği kalmadığı için yenilenmesi gerekiyor. E- imza kullanma sürenizin dolduğuna dair bildiri aldığınızda e- imzanızı yenilemelisiniz. E-imza başvuru formunu doldurarak yenileme sürecinizi başlatabilirsiniz.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image