Arama

Cengiz Emre Başocak: “Ağ Bağlantısı Yaparken Daha Titiz Davranılmalı”

1 yıl önce


Cengiz Emre Başocak: “Ağ Bağlantısı Yaparken Daha Titiz Davranılmalı”
ad image
ad image

 

Ağ bağlantısı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunduğunu belirten Güvenlik Uzmanı Cengiz Emre Başocak, “Kablosuz ağların güvenliği, siber saldırıların engellenebilmesi adına bir hayli önemli. Bu nedenle ağ bağlantısı yaparken birtakım hususlara dikkat edilmeli. Ayrıca kablosuz ağların güvenliğini sağlama noktasında da atılabilecek pek çok adım bulunuyor.” İfadelerinde bulundu.

İş yeri veya konutlarda kablosuz ağ güvenliğini sağlamanın siber saldırıları engellemek adına önemli bir yere sahip olduğunu belirten Cengiz Emre Başocak, konuyla ilgili açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Siber saldırı, günümüzün en ciddi sorunlarından bir tanesi. Birçok kişi ve kurumu etkileyen bu tür saldırılar, maddi açıdan olduğu kadar manevi açıdan da ciddi sorunlara neden oluyor. Siber saldırıları önleyebilmek için atılabilecek birçok adım bulunuyor. Bunlardan ilki kablosuz ağların güvenliğini sağlamak.”

Kablosuz Ağların Güvenliğini Sağlamada Atılabilecek Birçok Adım Bulunuyor

İş yeri ya da konutlarda kablosuz ağların güvenliğini sağlama yönünde atılabilecek adımlardan bahseden Cengiz Emre Başocak, şu sözlerle konuyla ilgili açıklamalarını noktaladı: “Kablosuz ağların güvenliğini sağlama noktasında atılabilecek ilk adım Wifi ağ adını değiştirmek. Bunun yanı sıra kablosuz ağ için güçlü bir parola kullanılmalı. Herkesin ilk fırsatta erişemeyecekleri güçlü parola, kablosuz ağların korunmasında önemli bir paya sahip. Öte yandan güçlü bir ağ şifrelemesi kullanmak da oldukça önemli. Modem ya da Hotspot ayarlarında WPA, WEP, WPA2 gibi şifreleme metotlarından bir tanesi kullanılabilir. Kablosuz ağların güvenliği açısından iş yeri veya konutta olunmadığı zamanlarda kablosuz ağ kapatılmalıdır. Bu adım, siber saldırılara karşı büyük bir korunma sağlayacak basit bir işlem. Ayrıca genel olarak modemlerde uzaktan yönetilebilir özelliklere sahiptir. Bu özelliğin kullanılmaması halinde uzaktan yönetim özelliğini kapatmakta fayda var. Bu adımların her biri, kablosuz ağların güvenliğini sağlamada oldukça etkili. Bunun yanı sıra kişinin siber saldırılara karşı bilinçli olması bu tür saldırılarla ortaya çıkacak maddi ya da manevi zararların önlenmesi anlamına geliyor. Günümüz dünyasında siber güvenlik eğitimlerine yönelim artıyor. İnsanlar artık interneti çok daha bilinçli bir şekilde kullanıyor. Böylelikle siber saldırıların çok daha önlenebilir bir seviyeye ulaştığını belirtmek mümkün.”

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image