Arama

Çalışma, deniz ekosistemini korumak için istilacı türler yemeyi öneriyor

2 yıl önce

Bir araştırmaya göre, Türk sularındaki ekosistem, istilacı ve zehirli aslan balıklarını yiyecek olarak tüketerek korunabilir.

Çalışma, deniz ekosistemini korumak için istilacı türler yemeyi öneriyor
ad image
ad image

 

Türk uzmanlar, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü'nde yapılan bir araştırma doğrultusunda aslan balıklarının gıda amaçlı tüketilmesi ve ekosisteme verdikleri zararın azaltılabilmesi için bir bakış açısı ortaya koyuyor.”

Aslan balığının etinde zehir yoktur. Sadece balığın vücudundaki zehirli dikenler insan sağlığını tehdit eder.

Enstitüde su ürünleri teknolojisi mühendisi Merve Karakuş, "Bıçakla düzgünce kestiğinizde sorun yok" dedi.

Aslan balığının etinin adeta bir protein deposu olduğunu ortaya koyan çalışmada, piyasada aslan balığı satmanın hem ekonomik kazanç sağlayacağı hem de istilacı türlerin yayılmasını kontrol ederek ekosistem üzerindeki baskıyı azaltacağı iddia edildi .

Aslan balığı, Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz'e göç etmiştir ve özellikle kuzeydoğu Akdeniz'de yaygındır. İlki Türkiye'de 2014 yılında kaydedilen ve Antalya Körfezi ve İzmir'e tüm yol kadar güneydeki Mersin ilinin Türk kıyıları boyunca sonradan yayılmış oldu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image