Arama

Beşiktaş Tercüme Bürosu

3 yıl önce


Beşiktaş Tercüme Bürosu
ad image
ad image

 

Bundan önce Trabzon dışındaki şehirlerde, bilhassa Ankara ve İstanbul'da Trabzonluların yetiştirdiği yazarları ve çıkardıkları gazeteleri tanıtmıştım. Şimdi ise, Trabzon ve Karadeniz'den de söz eden, sayılarında yer veren ve de birçoğu Karadenizliler tarafından çıkartılan çok mühim Trabzon haber dergilerinden söz edeceğim:

Diyeceksiniz ki “neden bunlar gündeme geliyor?” gayet basit. Bizim Trabzonlu ve Karadenizli olarak ülkemizi kalkındırmak konusunda büyük sorumluluğumuz var. Neden Trabzon'u ve Karadeniz bölgesini kalkındıracak gücümüz varken buralardan başka yerlere göç ediyoruz? Diyeceksiniz ki, “geçim derdi var” peki, Rusya'dakilerde geçinmek için Türkiye'ye geliyor. Trabzon'a geliyor. Madem buradan gidilecekti bu ülke niçin fethedildi? Niçin kurtarıldı? Niçin bunca zenginlik kaynakları görmezlikten gelinerek kolaya açılıyor: Tarih boyu binlerce senedir binlerce kişiyi nasıl geçindirmiş? Anadolu'ya ve Doğu ve Orta Karadeniz'e nasıl başkentlik yapmıştır?

Bu haftaki televizyon haberlerine göre İstanbul'da her dört kişiden biri Karadenizlidir. İstanbul'da Trabzon'un birkaç misli büyük Karadenizli ilçeler oluşmuştur. Zeytinbumu, Bakırköy ve Sarıyer gibi. Trabzon'un asıl yerli halkı ise göç yüzünden gerilere düştü. Peki, Trabzon'a göç edenler nasıl geçiniyor? Trabzon'a neden yatırım yapılmıyor da Trabzon'dan göç etmek çare zannediliyor?

Biz tabloya ne kadar karamsar bakarsak bakalım Trabzon haber dışındaki yerel basın yayın kuruluşları Trabzon ve Karadeniz'e çok olumlu ve hayran hayran, hatta gıpta ile bakmaktadırlar. Trabzon'un değerini bilmemekten Trabzon'a yanlış bakanları bu vatanın çocukları olarak kınıyoruz. Kim ne derse desin Trabzon haberciliği yine eski ününe kavuşacaktır. Eski güzelliğine sahip olacaktır. Bu bir hobi değildir, haktır. Tarihi gerçektir.

Trabzon'da ki gazeteler her gün Trabzon'un ve Karadeniz'in temsilcisi olarak yayınlarına devam ediyor. Trabzon yerel haber basını Kalkındırma mücadelesini veriyor, Ancak Trabzon'da ki ve dışındaki dergilerin çalışmaları da ilginç. Şimdi onların verdiği bilgileri özetleyerek değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum,

Yaptığım araştırma ve İncelemeye göre Trabzon ve Karadeniz Şehirlerinden en çok bahseden büyük yayın organı dergiler hep İstanbul ve Ankara'dadır. Çünkü: Trabzonlu ve Karadenizli büyük iş adamları çoğunluklu buralardadır. Trabzon ve Karadeniz'i işleyen dergilerin en büyükleri tespit ettiğim kadarıyla şunlardır:

- Karadeniz E'itim Kültü ve evr orum akfi a ın V YA Der isi: “KaradenizJinin topalına bile ŞİLİ'de rastlamışlar. Karadeniz Yayla Turizmi Şifa Turizmidir. Haydin Karadeniz'e. Sevimli Beyaz Balinamız Aydın bile var. Karadeniz Ekonomik İş Birliği Bölgesidir. Esprisi olan bir toplum daima ayakta kalır. Güneş, Yarın da Yaşayan Karadeniz'e doğsun. Karadeniz'de yeşil katliamı; Karadeniz dendiği zaman kalbim titrer. Karadeniz Panoraması, Milletler Mozaiği.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image