Arama

Başkan Demirören, Hürriyet'in 'demokrasi yolculuğuna' yazıyor

6 yıl önce

Türkiye'nin 1945-1950 yıllarında demokrasiye ve çok partili rejime geçişe yönelik girişimleri, diğer birçok sektörde olduğu gibi medya sektöründe yeni bir soluk havası getirdi.

Başkan Demirören, Hürriyet'in 'demokrasi yolculuğuna' yazıyor
ad image
ad image

 

Günlük Hürriyet gazetesi, bu demokrasi yolculuğunun en önemli şahidi. Hürriyet'in ön sayfasında, basına getirdiği içerik ve yeniliklerle, bu dönemin değişen ruhunu yansıtarak, iki siyasi rakip, İsmet İnönü ve Celal Bayar'ın sütunlarına yer verdi. Kurucusu Sedat Simavi şöyle dedi: “Yeni bir rejime girdik, orada sayısız sorun var. Medyada yapacak çok iş var. ”

Aynı zamanda, Simavi'nin “tarafsız, ama bağımsız olmayacak” sözleri ile birlikte “özünde doğru olan onurlu bir gazete ” olma hedefinin bir göstergesidir. İnsanların yararı için, gerektiğinde taraflar alacak, ama bağımsız olduğu için, asla yan yana olduğu bir araç olmayacaktır. ”

Hürriyet'in kuruluşundan bu yana geçen 70 yılda, hem Türkiye hem de dünya uzun ve dik bir yolculuk geçirdi. Bu yolculuk sırasında, birçok sosyal, politik ve ekonomik kavram ve anlayış değişse de, Hürriyet'in kurucu ilkeleri yoktu.

Hayatını ülkesine, bayrağına ve milletine adamış ve 1965 yılında Hürriyet Gazetesi ve Dağıtım Şirketi ortaklarından biri olarak Simavi ailesine katılan bir kişi olarak şunu söyleyebilirim:

Bugün de Hürriyet, Türkiye'nin birliği ve dayanışması ve Türk halkı için görevini yerine getirmeye devam ediyor.

Ve yapmalı. 

Bu görevi yerine getirme konusunda, gazetenin ve halkın duyarlılığı herhangi bir tartışmanın ötesindedir.

Siyaseti tasarlamayı bırakması gereken medya, bugünün gençliğini gelecek nesiller için hazırlamalı ve bunları bilgi ile donatmalıdır.

Gazeteciliğin tutumu sona eren bir dünyada medya, bilgi yaymak ve dağıtmak için kuleler olmak zorunda.

Bütün farklılıklara dikkat çeken medya, bu farklılıkları kendi sayfalarında bir araya getirmeli ve ülke adına ekranlar oluşturmalı ve kutuplaşmadan uzak durmalıdır.

Yıkıcılıktan uzak durmalı ve yapıcı eleştiri duruşuna geri dönmelidir.

Milliyet ve Vatan gazetelerini aldığımızda, sizden önce bir söz verdim ve dedim ki: Gazetelerle büyümemeye, onları teşvik etmeye geldik. Ve bugün, bu sözün tutulduğu için mutluyum.

Ailemle birlikte, Hürriyet'in deneyimli kadrosunun ve okuyucularının bunu gerçekleştireceğine inanıyorum.

Hürriyet'in 70. yıl dönümü için en iyi dileklerimizle.

Saygılarımla.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image