Arama

Baklava Siparişi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1 ay önce


Baklava Siparişi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
ad image
ad image

 

Baklava, Orta Doğu ve Balkan kültürlerinde yer edinen geleneksel şerbetli Türk tatlı çeşitlerinden biridir. İnce yufka katmanları arasına koyulan ceviz ve fıstık gibi malzemelerle üretilir. Bu tatlı çeşidi özellikle bayramlarda, kutlamalarda veya misafirliklerde sıkça tüketilen bir ikramlık olarak biliniyor. Bununla birlikte baklava siparişi verirken bilmeniz gereken bazı noktalar var. Peki bunlar tam olarak neler? Gelin bu önemli noktaları birlikte inceleyelim.

 

Baklava Çeşitleri Nelerdir?

 

Oldukça lezzetli bir tatlı olan baklava, farklı bölgelere veya kültürlere özgü çeşitlere sahip. Birden fazla malzemenin kullanıldığı, yöresel ürünlerle üretilen veya gıda tercihinize uygun birçok baklava bulunmakta. Bu sebeple sipariş vermeden önce baklava çeşitlerinin neler olduğunu iyice araştırmanız gerekiyor. İşte en yaygın baklava çeşitlerinden bazıları:

 

Fıstıklı Baklava: Gaziantep baklavası olarak da bilinen bu baklava çeşidi, ince yufka tabakaları arasına öğütülmüş Antep fıstığı serpilerek hazırlanmakta. Fıstıklı baklavalar özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde oldukça yaygın olarak üretiliyor. Bu çeşit baklavalar yoğun bir aromaya ve daha kıtır bir dokuya sahip oluyor.

 

Cevizli Baklava: Cevizli baklavalar yerli ceviz çeşitleri kullanılarak hazırlanmakta. Bu baklava çeşidi de tatlı ve hafif ekşi şerbetle ıslatılarak üretiliyor.

 

Fındıklı Baklava: Karadeniz bölgesine özgü yağlı kırık iç fındıkla yapılan bu baklava çeşidiyse daha tatlı bir lezzete sahip. Özellikle sıcak ikram edildiğinde ağızda leziz ve kalıcı bir tat bırakıyor.

 

Burma Baklava: Burma baklavalar ismini şeklinden alan bir baklava çeşididir. Genellikle yufkanın oklavaya sarılmasıyla üretilir. Yufkalar sarılmadan önce içine istenen malzeme konabilir. Yapımı normal baklavaya kıyasla biraz daha karmaşıktır. Buna rağmen göz alıcı bir görünüme ve enfes bir lezzete sahiptir.

 

Şöbiyet: Şöbiyetin klasik baklavalardan en önemli farkı 40 kat yerine 14 kat yufkadan üretilmesidir. Bununla birlikte içerisine kaymak konularak üretilen şöbiyet, şekil olarak da klasik baklavalardan oldukça farklıdır.

 

Niçin Taze Baklava Tercih Etmelisiniz?

 

Baklava siparişi verirken taze ürünleri tercih etmeniz önemli bir etken. Özellikle Gaziantep baklavası için bu önemli bir tercih nedenidir. Yeterince dinlendikten sonra sıcak olarak sunulan baklavalar cezbeden bir tada sahiptir. Biraz daha yoğun aromalı, nemli ve gevrek dokusuyla taze baklavalar özellikle bayram ikramlarının vazgeçilmezi konumunda. Bunun yanı sıra soğuk baklava çeşitleri de dinlendikten hemen sonra ikram edildiğinde daha lezzetli olmakta.

 

Taze baklavaların daha yoğun ve baskın bir lezzet sunmasının sebebi baklavanın henüz şerbetini tam emmemiş olmasıdır. Bu nedenle taze baklavada şerbetin tadı tam dengede oluyor. Bununla birlikte baklavanın içerisinde bulunan malzemelerin tazeliğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle yöresel ürünlerle yapılan baklavaların taze olma ihtimali daha yüksek. Bunun yanı sıra malzemelerin tazeliği baklavanın raf ömrünü etkileyen faktörlerden biri.

 

Baklava Nereden Alınır?

 

Baklava siparişi dendiğinde akla gelen ilk satış noktalarından biri tatlıcılar. Bununla birlikte bazı fırınlar özellikle Ramazan veya Kurban bayramlarında baklava üretimi yapmakta. Ayrıca bazı pastanelerde de baklava çeşitleri bulunabiliyor.

 

Bu satış noktalarını tercih etmenizin avantajı ürünleri bizzat inceleme fırsatınız olması. Ancak çoğu zaman damak zevkinize uygun taze baklava çeşitlerini bulmak için farklı yerleri gezmeniz gerekiyor. Bununla birlikte özellikle bayramlar gibi özel günlerde ürünler tükenebiliyor veya uzun sıralar beklemeniz gerekebiliyor.

 

Alternatif olarak online satış kanallarından baklava siparişi vermeniz mümkün. İnternetten siparişlerin birçok avantajı bulunmakta. Bu yöntem, birçok baklava çeşidine kolay erişim sağlıyor. Ayrıca online satış kanalları genellikle 7/24 hizmet vermekte. Bu sayede istediğiniz zaman dilediğiniz yerden rahatlıkla baklava siparişi verebiliyorsunuz.

 

Baklava Çeşitlerinde En Uygun Fiyatlar Çelebioğulları'nda!

 

Hızlı teslimat imkanlarıyla taze baklava siparişi vermek istiyorsanız Çelebioğulları'nı tercih edebilirsiniz! Bu firma vegan, fındıklı, mormiks, glutensiz, fıstıklı ve daha birçok katkı maddesiz baklava çeşidi üretmekte. En uygun fiyatlı baklava alışverişini celebiogullari.com.tr web adresini ziyaret ederek kolayca yapabilirsiniz!

hrnajans
hrnajans

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image