Arama

Ankara, Washington Patriot füzeleriyle ilgili görüşmelerde bulundu

6 yıl önce

Bir Türk yetkili, Türkiye ve ABD'nin Patriot füze sisteminin satın alınmasına ilişkin görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Üst düzey bir ABD yetkilisinin, konuyu görüşmek üzere 31 Mart'ta Ankara'yı ziyaret etmeleri bekleniyor.

Ankara, Washington Patriot füzeleriyle ilgili görüşmelerde bulundu
ad image
ad image

 

Başbakan Binali Yıldırım 23 Mart'ta gazetecilere verdiği demeçte, “Patriot füzeleri ve NATO ile uyumlu diğer sistemlerdeki çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Ankara, ülkenin güney sınırlarının güvenliğini garanti edecek “her türlü ortak çalışmaya olumlu bakıyor” diyen Yıldırım, Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğunu ve ittifakın sınırlarının Türkiye'nin güney sınırı olduğunu da sözlerine ekledi.

“ABD, Suriye bölgesindeki hatalarına rağmen hala bizim müttefiki” dedi.

Yıldırım, “NATO için uyumlu sistemlerden vazgeçmedik” dedi. Bu çalışmanın, Ankara'nın satın almaya karar verdiği Rus S-400 anti-füze savunma sistemlerine “alternatif” olmayacağını da sözlerine ekledi.

“ABD, Suriye bölgesindeki hatalarına rağmen hala bizim müttefiki” dedi.

Başbakan, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 sistemlerinin “bağımsız” sistemler olduğunu ve Türk hükümetinin Patriot sistemleri için değerlendirmesini değiştirmediğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy 23 Mart'ta gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye 'nin Franko-İtalyan Eurosam konsorsiyumu ve ABD' nin füze savunma sistemlerini satın alması yönünde müzakerelere devam ettiğini söyledi.

“Rusya'dan satın aldığımız sistem NATO sistemlerine entegre edilemez, ancak hedefimiz NATO ile uyumlu bir sistem geliştirmeye devam etmekteyiz” diyen Aksoy, Ankara ve Washington’un, Vatansever füze sistemleri.

“Eurosam ile işbirliğimiz bu hedef doğrultusunda. Öte yandan, ABD ile Patriot füze sistemleri için görüşmelere devam ediyoruz ”dedi. 

Aksoy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın'ın kısa bir süre önce Washington'u ziyaret edecek, “muhtemelen önümüzdeki hafta”, Türkiye ile ABD arasında kurulan çalışma gruplarının bir parçası olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında, Türkiye ve Rusya, Moskova'ya S-400 havadan havaya füze bataryası vermek için Ankara'ya bir anlaşma imzaladılar ve NATO üyesi Türkiye ile Kremlin arasındaki askeri ilişkileri derinleştirecek bir anlaşma imzaladılar.

Ocak ayında, Türkiye, Fransa ve İtalya ile daha yakın savunma işbirliğine yönelik bir hareketle, uzun menzilli bir hava ve füze savunma sisteminin geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik bir çalışma için Eurosam'a 18 aylık bir sözleşme imzaladı.

Türkiye ve ABD, Ankara’nın ABD’nin yaptırımlarına konu olabilecek Rus S-400 sistemlerini satın alma kararı da dahil olmak üzere bir dizi sorunu gidermeye çalışıyorlar.

“ABD, Türkiye'nin hava savunmasını geliştirme isteğini anlıyor. Ama biz endişeliyiz ve Rus S-400 füzelerinin potansiyel olarak ele geçirilmesi konusunda kamuoyu ile konuştuk ve bu da NATO'nun birlikte çalışabilirliğini etkileyecek ve Türkiye tarafından yeni bir yaptırım kanunu nedeniyle yeni bir yaptırım kanunu olarak potansiyel olarak Türkiye'yi potansiyel olarak ortaya çıkaracak ”dedi. Hürriyet Daily News gazetesine Şubat ayında resmi bir açıklama yaptı.

“Türkiye ile de işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu mesele geçen hafta Ankara'da Türkiye'nin meşru müdahalesine yardımcı olmak için daha iyi çözümler bulabileceğimiz ve bunun meşru olduğunu düşündüğümüz konular hakkında görüştü. ”Dedi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasındaki görüşmelere atıfta bulunan yetkili, anonimlik durumundan bahsetti. ve 15-16 Şubat'ta Türk yetkililer.

Tillerson geçtiğimiz ay Ankara'yı ziyaret etti ve iki taraf da Rus sistemlerini satın alma ve olası yaptırımlarla ilgili meseleyi ele alacak çalışma grupları oluşturmayı kabul etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Tina Kaidanow'un, Patriot füze sistemleriyle ilgili görüşmeler için Mart ayı sonlarında Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image