Arama

AB liderlerinin COVID-19 ile mücadele zirvesi, Türkiye ile bağlar

2 yıl önce

Avrupa Birliği liderleri, 25 Mart'tan itibaren iki günlük sanal bir zirvede koronavirüs salgını, aşı teslimatları ve hem Türkiye hem de Rusya ile ilişkilerin hassas durumunu tartışacak.

AB liderlerinin COVID-19 ile mücadele zirvesi, Türkiye ile bağlar
ad image
ad image

 

ABD Başkanı Joe Biden de AB liderleriyle transatlantik işbirliğini görüşmek üzere toplantıya katılacak .

Başlangıçta yüz yüze yapılması planlanan zirve, Perşembe öğleden sonra başlayacak.

Liderler, AB üye ülkeleri arasında aşı üretiminin ve dağıtımının nasıl hızlandırılacağı ve bu yaz tanıtılması planlanan aşı seyahat sertifikalarıyla ilgili teknik konular da dahil olmak üzere - şimdi bir yaşın üzerinde - devam eden COVID-19 salgınını tartışacaklar.

Dış politika gündemdeki bir diğer sıcak konu olacak ve Türkiye ile özellikle Doğu Akdeniz'e yönelik ilişkiler büyük boyut kazanacak.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB liderlerine yazdığı bir mektupta, "Doğu Akdeniz ile ilgili olarak, Haziran ayındaki görüşmemiz çerçevesinde, Türkiye ile ilişkilerimizi aşamalı, koşullu ve tersine çevrilebilir bir şekilde hızlandırmayı ele alacağız," dedi.

Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz'de tartışmalı deniz sınırlarını aştılar. Türkiye, adil paylaşım ve kazan-kazan anlaşmasına yönelik müzakereleri vurgularken, Atina'nın ikili bir meseleyi Türkiye ile AB arasında bir meseleye dönüştürme çabalarını kınadı.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell'in Türkiye ile ilişkiler konusunda hazırladığı bir raporun da liderlere sunulması bekleniyor. Mektubun sızdırılmış bir versiyonu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz gibi konulardaki son "olumlu adımlarını" ve "daha sakin, daha yapıcı tutumunu" övüyor.

Belge aynı zamanda 25 yaşındaki Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve Horizon Europe gibi AB tarafından finanse edilen araştırma ve gençlik programlarına Türkiye'nin daha fazla katılımı ile "mevcut ivmenin derinleştirilmesini ve AB-Türkiye bağlarını tüm yönden daha yakın teşvik etmesini" öneriyor Erasmus.

Ankara, yeni bir anlaşmanın her iki tarafın da yararına olacağını söyleyerek, AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin modernizasyonu için uzun süredir baskı yapıyor.

AB-Türkiye mülteci anlaşması

Zirvede, AB liderlerinin Avrupa Komisyonu'na, düzensiz mülteci akışlarını durdurmak ve
Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin koşullarını iyileştirmek için tasarlanan 2016 AB-Türkiye anlaşmasının yenilenmesine ilişkin müzakereleri başlatma yetkisi vermeleri bekleniyor .

Geçen hafta Borrell, 2016 anlaşmasının "somut sonuçlar ürettiği" ve "insan hayatının önemli ölçüde azalmasına, düzensiz geçişlerde azalmaya ve mülteci ve göçmenlerin durumunun iyileşmesine yol açtığı için yeni bir anlaşma yapmanın gerekli olduğunu söyledi. Türkiye."

Türkiye de anlaşmanın yenilenmesinden yana. Ancak, AB'nin paktın sonunu onaylarken, 6 milyar (7,1 milyar dolar) yardım sağlamaması ve vize serbestleştirme taahhütlerini bozmaması da dahil olmak üzere, AB'nin bunu yapmadığından şikayet etti.

Türkiye, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla, yaklaşık 3,7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Buna ek olarak, AB ile ilişkilerin daha sıcak olması yolunda atılan adımların ortasında, Türk liderler bloğun daha iyi ilişkiler için somut adımlar atmamasından duydukları sabırsızlıklarını dile getirdiler.

AB, 2016 anlaşmasının bir parçası olarak, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerini hızlandırarak, AB-Türkiye Gümrük Birliği'ni modernize ederek ve Schengen bölgesindeki Türk vatandaşlarının vizesiz seyahatine izin vererek Ankara ile siyasi ve ekonomik işbirliğini geliştirme sözü vermişti.

Zirve böyle somut adımlar atmazsa, bu Türkiye-AB bağlarını tahriş etme ve ilişkileri iyileştirme yolunda ivmeyi yavaşlatma riskini taşır.

ABD Başkanı Biden, transatlantik ilişkileri görüşmek üzere Perşembe akşamı liderlerin toplantısına da katılacak.

Rusya ile ilişkiler de gündemde ve Biden ile görüşülmesi bekleniyor.

Konu, Rusya'nın Batı ile ilişkilerindeki yeni gerginliğin ortasında gündeme geliyor.

Almanya, AB-Türkiye arasında daha yakın işbirliği çağrısı yapıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel Perşembe günü AB ile Türkiye arasında daha yakın işbirliği çağrısında bulunarak, Ankara'nın bölgesel istikrar için stratejik öneminin ve mülteci kriziyle mücadeledeki kilit rolünün altını çizdi.

Avrupalı ​​liderlerin video konferans yoluyla gerçekleştireceği önemli zirve öncesinde parlamentodaki milletvekillerine hitaben konuşan Merkel, zirvede AB ile Türkiye arasındaki gelecekteki ilişkiler konusunda kapsamlı tartışmalar yapacaklarını söyledi.

“Türkiye sadece bir NATO ortağı ve müttefiki değil, yakın komşumuz, Avrupa Birliği'nin dış sınırlarında en kalabalık ikinci ülke olarak bizim için stratejik önem taşıyor” dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image