Twitter'ın Periskop ismi değişmezse Türkiye'de engellenecek

Twitter'ın Periskop ismi değişmezse Türkiye'de engellenecek

Twitter'da sahip olunan canlı bir video streaming uygulaması olan Periscope, aynı ismi koruduğu takdirde Türkiye'de engellenecek, bir Türk mahkemesi tartışmalı bir ticari davada karar kıldı.

Teknoloji - 2018-06-13 17:15:05 Bu içerik 7 kez okundu.

 

Periscope İletişim başlıklı bir Türk reklam şirketi , geçen sene İstanbul 2. Fikri Mülkiyet Hakları Mahkemesinde Twitter ve Apple ile Google'a dava açtı .

Şirket, 2015 yılında Periscope'un ABD'de kurulmasından önce Türkiye'de ticari markayı tescil ettirdiğini açıkladı. Twitter'ın mobil uygulaması olan @Periscopeco ve onun internet sitesi www. Periscope .tv ticari markasını ihlal ederken, Google ve Apple bu ihlali ABD şirketini platformlarında tercih ederek artırdı.

Doğan Haber Ajansı, 12 Haziran'daki mahkemenin Twitter'ı Periscope markasını kullanmasıyla ilgili Türk yasalarına uymasını emrettiğini bildirdi . Eğer Heyecan Türkiye'de Periskop markasını kullanmaya devam eder, iktidar diyor sonra Canlı uygulaması, hem de üzerindeki @periscopeco hesabı Twitter ve www üzerindeki sitesi. Periskop .tv, yetkililer tarafından engellenir.

Twitter’ın yanı sıra Google’ın ve Apple’ın da kararı temyiz etmesi bekleniyor.

Twitter avukatı Ceyda Karaoğlan, iki şirketin iş sektörlerinin “tamamen farklı” olduğunu mahkeme duruşmalarında vurguladı.

“Bir Amerikan şirketinin Türkiye'de markanın varlığından haberdar olması için yasal bir zorunluluk yoktu” dedi.

Google ve Apple'ın avukatları, mahkemeden ticari marka konularında karar verme konumunda olmadıklarını ileri sürerek davayı reddetmelerini istedi.

Sende Yorumla...

Fatma

Allah bellalarini versin elleri kırılsın inşallah 4 hafta önce

Kamil

Allah Razı olsun icimdeki kuşku son buldu zararsız kucuk şeyler 2 ay önce
DİĞER HABERLER