Türkiye ve ABD, Karadeniz'de ortak deniz tatbikatı yapıyor

Türkiye ve ABD, Karadeniz'de ortak deniz tatbikatı yapıyor

Türk ve ABD deniz kuvvetleri Karadeniz'de ortak deniz tatbikat düzenledi, Türkiye ‘nin Milli Savunma Bakanlığı 10 Şubat'ta söyledi.

Bilim - Çevre - 2021-02-11 12:30:40 Bu içerik 25758 kez okundu.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türk firkateynleri TCG Turgutreis ve TCG Oruçreis'in yanı sıra ABD Donanması'na bağlı USS Porter ve USS Donald Cook muhripleri tatbikata dahil edildi .

Tatbikata iki Türk Hava Kuvvetleri F-16 ve bir ABD deniz karakol uçağının da katıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Temel deniz savaşı türleri için yapılan eğitim, iki ülkenin Deniz Kuvvetleri arasındaki işbirliğini daha da güçlendirdi ve birlikte çalışabilirliklerine katkıda bulundu" ifadesini okudu.

Bakanlık, Türk Deniz Kuvvetlerinin “Karadeniz'in barış ve güvenliğine 'bölgesel mülkiyet' ilkesi çerçevesinde katkıda bulunmak amacıyla 1 Mart 2004 tarihinden beri Karadeniz Uyum Harekatı'nı sürdürdüğünü” söyledi.

Açıklamada, "Operasyonlar kapsamında fırkateynler, korvetler, hücum botları, denizaltılar ve deniz devriye uçakları Karadeniz'de bayraklarını sergileyerek varlıklarını gösteriyor, çeşitli gözlem ve seferler yapılıyor" denildi.

“Türk Deniz Kuvvetleri, planlanan faaliyetleri kapsamında Karadeniz'e gelen NATO unsurları, dost ve müttefik deniz kuvvetleri ile her fırsatta ortak eğitim ve tatbikat yapmakta ve kıyıdaş ülkelerin düzenlediği tatbikatlara düzenli olarak katılmaktadır. "

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER