Türkiye, müsilajlara karşı büyük bir temizlik kampanyası başlattı

Türkiye, müsilajlara karşı büyük bir temizlik kampanyası başlattı

Türkiye, deniz ekosistemini ciddi şekilde etkileyen ağırlaştırıcı müsilaj sorununu ortadan kaldırmak için 8 Haziran'da Marmara Denizi kıyılarındaki yedi ilin 15 ilçesinde büyük bir temizlik kampanyası başlattı.

Bilim - Çevre - 2021-06-10 11:10:21 Bu içerik 17874 kez okundu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 6 Haziran'da açıkladığı 22 maddelik eylem planına göre yetkililer İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ'da kapsamlı bir temizlik kampanyası başlattı. Bu büyük kampanya kapsamında vakumlu kamyonlarla toplanan müsilajlar İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli ve Balıkesir'deki arıtma tesislerine götürülüyor.

“Bugün ülkenin en büyük kampanya hareketini başlatıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Caddebostan sahilinde düzenlenen törende, Marmara Denizi bu yıl sonuna kadar sit alanı olarak kalacak” dedi.

Bakanlık yetkililerine göre Marmara Denizi beş yıl içinde tekrar temiz bir deniz olacak.

Müsilaj, fitoplankton adı verilen mikroskobik alglerin aşırı büyümesidir. Kalın, mukus benzeri sümüksü tabaka çeşitli mikroorganizmalar içerir ve küresel ısınma, durgun su ve kirlilik nedeniyle deniz suyu sıcaklığındaki artıştan kaynaklanır.

Denize kıyısı olan illerin valiliklerinin koordinasyonunda çevre, ulaştırma, tarım, sağlık ve içişleri bakanlıkları ile ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve belediyeler tarafından aralıksız temizlik çalışması yapılacak.

Hükümetin daha önce koronavirüsle ilgili getirdiği kısıtlamalar nedeniyle zor günler geçiren bölge turizm sektörü, denizlerde canlı bir şekilde ortaya çıkan müsilaj nedeniyle bir ağır darbe daha yaşıyor.

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilajın yayılması nedeniyle, sektörün nakliyecileri ve çalkalayıcıları, turistlerin son dakika iptallerinden korkuyor.

“Erdek [Balıkesir ilinin bir ilçesi] Marmara'nın incisi. Ancak Erdek'in 15 kilometrelik sahil şeridi müsilajlarla dolu. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Sarı, “Bazı noktalarda denizi göremezsiniz” dedi.

Yerel turizm profesyonellerine göre, Erdek sahil şeridine yakın sularda yüzme oranı bu Haziran ayında geçen yıla göre yüzde 40 azaldı.

"Deniz yok; turist yok. Müsilaj nedeniyle ödeme cehennem olacak” dedi bir otel sahibi durumdan şikayet ederken.

"İnsanlar çay içip denizi seyrederler. Şimdi tek gördükleri deniz sümükleri. Ayrıca müşteriler balık yemekten korktuğu için balık da satamıyoruz” dedi.

Tekirdağ'ın Kumbağ ilçesinde bir otel sahibi, müşterilerin rezervasyon yapmadan önce özellikle yakındaki denizin temiz olup olmadığını sorduklarının altını çizdi.

Hatta bazı otel sahipleri, müşterilerini rezervasyonlarını iptal etmemeye ikna etmek için sosyal medya hesaplarında denizin temiz tarafını gösteren resimler ve videolar yayınlamaya bile başladı.

Bu arada, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Marmara Denizi'ndeki müsilaj tehlikesiyle ilgili olarak meclise ayrı önergeler verdi.

AKP'nin İstanbul Milletvekili Mustafa Demir tarafından verilen önergede, "Deniz sümüğünün oluşum sebepleri belirlenmeli, sorunun derinlemesine analiz edilip etkin çözümler üretilmelidir" dedi. derhal kurulmalıdır.

Ayrıca Avustralya'da bir üniversitede çalışan bir Türk akademisyen, müsilajla mücadelenin ancak bakteriyofaj ile kazanılabileceğini belirtti.

Sunshine Coast Üniversitesi'nden mikrobiyolog İpek Karaböke, 2007, 2008 ve 2013 yıllarında Avustralya'nın bazı kıyılarının müsilaj saldırısına uğradığını hatırlatarak, deniz sümüğünü toplarken kepçe kullanılmamasını tavsiye etti.

“Kepçe ağları daha kötü durumlara neden olabilir. Steril olmadıkları için bakteriler daha geniş bir alana yayılabilir” dedi.

Çözüm, virüs yiyen bir bakteri olan bakteriyofajın kullanılmasıdır, diye ekledi.

Uzmana göre Avustralya, deniz sümükünü yemek için virüs yiyen bakterileri denize yayarak sorunu çözdü.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER