Türkiye kara kuvvetleri komutanını rutin görev değişikliğinde değiştirdi

Türkiye kara kuvvetleri komutanını rutin görev değişikliğinde değiştirdi

Türkiye , Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın yerine 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever'in yaş haddinden emekliye ayrılması, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının görev süresinin bir yıl daha uzatılması nedeniyle rutin bir görev değişikliğine gitti.

Siyaset - 2021-08-05 10:58:27 Bu içerik 31372 kez okundu.

 

Yüksek Askeri Kurul ( YAŞ ), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Savunma Bakanı Hulusi Akar , Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra üst düzey askeri personelin terfi ve görevden alınmasını görüşmek üzere yıllık toplantısını yaptı. 4 Ağustos'ta Ankara'da kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları olarak görev yaptı.

Erdoğan'ın dış politika başdanışmanı ve sözcüsü İbrahim Kalın, alınan kararları YAŞ'ta açıkladı. En önemli karar, bu yıl çalışma yaş sınırına ulaşan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın görevden alınması oldu. YAŞ emekliliğine karar verdi.

Kalın, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever'in Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapacağını söyledi. Kalın, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev sürelerinin bir yıl daha uzatıldığını bildirdi.

Sözcü, 4 general ve amiralin görev süresinin 1 yıl, 320 albayın görev süresinin 2 yıl uzatıldığını bildirdi. Toplam 17 general ve amiral bir üst rütbeye terfi ederken, 30 Ağustos'tan itibaren 56 albay general ve amiral rütbesinde görev yapacak.

Kalın, bir generalin yaş sınırlaması nedeniyle, 29 general ve amiralin ise uygun kadro bulunamaması nedeniyle emekliye ayrıldığını bildirdi.

Sözcü, YAŞ kararlarına göre mevcut 240 general ve amiral sayısının 266'ya yükseldiğini söyledi. YAŞ kararları Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER