Türkiye aşırı iklim değişikliklerine tanık olacak

Türkiye aşırı iklim değişikliklerine tanık olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir raporuna göre, son yirmi yıldır olumsuz hava koşulları yaşayan Türkiye, artan sıcaklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle kötü bir hava büyüsünün pençesinde olmaya devam edecek.

Bilim - Çevre - 2021-04-26 12:01:38 Bu içerik 30936 kez okundu.

 

“Son yirmi yıldır ülkede aşırı hava olayları artıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 2020 çevre raporuna göre, yalnızca 2019 yılında 935 kadar aşırı doğa olayı meydana geldi.

Rapora göre, 2019'da Türkiye'de kaydedilen aşırı hava olaylarının yüzde 36'sı yoğun yağış ve sel, yüzde 27'si fırtına, yüzde 18'i dolu olayıydı.

Geri kalan yüzde 5 yoğun kar olaylarından, yüzde 3 heyelanlardan ve yüzde 1 kum fırtınalarından, sislerden, orman yangınlarından ve çığlardan sorumludur.

Ülkedeki ortalama sıcaklık artışı, raporun ana konusu olarak işaretlendi.

Raporda, 2019'un 1974'ten bu yana dördüncü "en sıcak yıl" olduğu belirtildi.

Raporda, "1971 ile 2000 arasında ortalama sıcaklık 13,2 santigrat derece idi. Ancak, 1981 ile 2000 arasında 13,5 santigrat derece idi," diye vurgulayan rapor, 0.3 santigrat derecelik bir artışın altını çizdi.

Raporda ayrıca, gelecekte Türkiye'deki sıcaklık koşullarının artacağı tahminlerine de değinildi.

Raporda, "2016 ile 2040 arasında ortalama sıcaklıklarda 1 veya 2 santigrat derece artış tahmin ediliyor. 2041 ile 2070 arasında yaklaşık 1,5 ila 4 santigrat derece sıcaklık artışı bekleniyor" diye ekledi.

Bakanlığın son tahminine göre, 2071 ile 2099 yılları arasında ortalama sıcaklıkta 1,5 ila 5 derece artış olacak.

Raporda, "Bazı en kötü senaryolarda, 21. yüzyılın son otuz yılında, sıcaklıkta kışın yaklaşık 3 santigrat derece ve yazın 8 santigrat derece artış olabilir" dedi.

Rapor ayrıca yağışta ciddi sorunlara ve iklim değişikliklerine yol açabilecek değişiklikleri vurguladı.

Rapora göre, kışın kar yağışları yerine artan sıcaklıklar nedeniyle ülkede yağışlar, Anadolu'daki nehir havzalarını doldurarak sorunları daha da kötüleştirdi.

Yağışlarda meydana gelen değişikliklerin yol açabileceği sonuçlara dikkat çeken bakanlık, “Dicle ve Fırat havzalarının başı çekmesi ile İç Anadolu ve güney illerindeki bazı nehir havzaları daha az yağış alacak. Ancak Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sellere yol açacak aşırı yağış olacak. "

Yağıştaki farklılıklar, agresif fırtınalar, kasırgalar ve yoğun dolu gibi diğer aşırı doğal tehlikelere de yol açabilir.

Raporda ayrıca ülkedeki içme suyu ve atık yönetim sistemine ilişkin veriler de yer aldı.

İçilebilir ve kullanılabilir su şebekelerinin kaybının yüzde 37'ye ulaştığını belirten bakanlık, "Bu kayıp nedeniyle su fiyatı arttı" dedi.

Bakanlık, atık yönetimi konusunda özellikle doğada bırakılan ömrünü tamamlamış lastiklere dikkat çekti.

“Bu lastikler, sivrisinekler ve fareler için üreme alanı haline gelerek salgın hastalıkların yayılma riskine neden oluyor . Ayrıca, söndürülmeleri günler sürebilen yangınlara da neden olabilirler ve bu yangınlardan çıkan kara duman bulutları, zararlı zehirli gazları havaya yayabilir ”dedi.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER