Resmi ziyaret için Türkiye'deki Polonya Cumhurbaşkanı

Resmi ziyaret için Türkiye'deki Polonya Cumhurbaşkanı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri görüşmek üzere 24 Mayıs'ta Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda ile bir araya gelecek.

Siyaset - 2021-05-24 16:25:39 Bu içerik 16410 kez okundu.

 

23 Mayıs'ta Ankara'ya gelen Duda, 24 Mayıs'ta Erdoğan'la görüşecek. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Polonya Cumhurbaşkanı'na gelişinde karşıladı.

Liderlerin ikili ilişkilerin tüm yönlerini gözden geçirecekleri ve güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacakları bildirilirken, ikili anlaşmaların da imzalanacağı da söz konusu.

Polonya 24 silahlı satın alacağını 22 Mayıs günü yaptığı açıklamada dronları gelen Türkiye'de Türk yapımı insansız hava araçları (İHA) satın almak için ilk NATO üyesi olma.

İlki önümüzdeki yıl teslim edilecek Bayraktar TB2 drone'ları tanksavar mermilerle silahlandırılacak. Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya'nın bir lojistik ve eğitim paketi de satın alacağını söyledi.

Blaszczak devlet radyosuna verdiği demeçte Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının "savaşlarda kendilerini kanıtladığını" belirterek, İHA'lara daha fazla detay vermeden askeri bir şirket tarafından hizmet verileceğini sözlerine ekledi.

Herhangi bir tedarik süreci olmaksızın sonuçlandırılacak sözleşme Duda'nın ziyareti sırasında imzalanacak.

Türk savunma teknolojisi şirketi Baykar, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracını Azerbaycan, Ukrayna, Katar ve Libya'ya sattı.

Erdoğan Mart ayında Suudi Arabistan'ın da Türk uçağı satın almakla ilgilendiğini söyledi.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER