Polonyalı lider, Yahudileri Holokost'tan kurtaran İstanbul'daki elçi anıtını ziyaret etti

Polonyalı lider, Yahudileri Holokost'tan kurtaran İstanbul'daki elçi anıtını ziyaret etti

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda, 2.Dünya Savaşı sırasında ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu'nda misyon şefi olarak görev yapan Polonyalı diplomat Wojciech Rychlewicz onuruna İstanbul'un Şişli ilçesindeki Latin Katolik Mezarlığı'nda dikilen bir anıtın açılışını yaptı.

Siyaset - 2021-05-27 12:30:49 Bu içerik 22083 kez okundu.

 

Rychlewicz onlara o 1936 ve 1941 arasında İstanbul'da görev yapmıştım Katolik Hıristiyanlar olarak tanımladı sahte belgeler düzenlenmek suretiyle Naziler kaçan en az 5.000 Yahudi mülteciler tasarruf yardım etmiş

Musevi mültecilere Filistin ve Güney Amerika ülkelerine güvenli geçişi izin, Diplomatın haberdar Polonya hükümeti bu dönemdeki eylemlerinden dolayı eşzamanlı olarak sürgünde.

1942'de Filistin'de Nazilere karşı bir Polonya direniş hareketi olan Anders Ordusu'na katılan Rychlewicz, milyonlarca insanın hayatını kaybettiği kanlı savaştan sonra teğmen olarak emekli oldu.

Polonyalı Yahudileri Nazilerden kurtaran kişi olarak bilinen Rychlewicz, 1946'dan sonra yerleştiği Londra'da 8 Aralık 1964'te öldü.

Resmi bir ziyaret kapsamında İstanbul'da bulunan Duda, 25 Mayıs'ta Rychlewicz'in anıtına çiçek bıraktı. .

“Wojciech Rychlewicz anısına [1903-1964], Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Misyon Şefi Polonya yüzlerce Yahudi Katolik mezhebine mensup belgesi düzenlenmek suretiyle savaşta Avrupa'yı kaçmaya yardımcı oldu ve onları kurtardı, dan Soykırımİkinci Dünya Savaşı sırasında anıtın üzerinde ”yazıyor. Anıtın açılışında Türkiye

Hahambaşı İsak Haleva da dua etti. Duda törenin ardından Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve 1830 ayaklanmasının ardından intikamdan kaçan Polonyalı göçmenler tarafından kurulan İstanbul Polonezköy'ü ziyaret etti. Zosia Teyze Anma Evi'ni ziyaret eden lider, köyde Türk Polonyalıları ile de görüştü.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER