Mide Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Mide Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Adwords - 2018-02-14 20:21:23 Bu içerik 0 kez okundu.

 

Metabolik hareketlerin merkezi olan mide kişinin total sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özellikle mevsim geçişlerinde mide rahatsızlıkları görülme oranı artmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve genel sağlık durumunu ciddi oranda olumsuz etkileyen mide rahatsızlıklarından en sık görülenleri; reflü, gastrit ve ülserdir.

Ülser; midenin iç tabakasında oluşan deformasyon ve madde kayıplarına denilmektedir. Mide asidinin mide duvarına teması ile gelişen semptomlarla belirti gösteren ülser probleminin tedavisi ertelenmemelidir. Ülser tedavisi mide asidini dengeleyen ilaçların kullanımı ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Ülser; özellikle sık ilaç kullanan kişilerde ve ileri yaşlardaki kişilerde görülmektedir. Midede en sık görülen hastalıklardan biri de reflüdür.

Reflü; yemekten sonra gelişen hazımsızlık, ekşime, yanma ve mide asidinin ağıza gelmesi belirtileri vermektedir. Bazı kişilerde geçici bir durum olarak gözlemlenen reflü; bazı kişilerde ise kronik bir hal almaktadır. Reflü tedavisi cerrahi yöntemlerle gerçekleştirildiğinde kalıcı çözüme ulaşılmaktadır. Reflü ameliyatı; mide kapakçığında oluşan deformasyonun tedavi edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Reflü şikayetleri dar kıyafet giyenlerde, aşırı kilolu kişilerde, yemekten hemen sonra uzanan kişilerde daha sık görülmektedir. Bu nedenle; reflü şikayeti olan kişiler; rahat kıyafetler tercih etmeli, fazla kilolarından kurtulmalı ve yemekten sonra hemen uzanmamalıdır. Aynı zamanda akşam 8’den sonra yemek yenmemesi ve yüksek yastıklar tercih edilmelidir.

Mide şikayetleri olan kişiler yaşam tarzlarında ve beslenme şekillerinde değişiklikler yaparak şikayetleri minimum düzeye indirebilmektedir. Bütün bunlara rağmen şikayetler devam ediyor ise tedavi edilmelidir. Mide hastalıklarında tedavi çok önemlidir. Herhangi bir enfeksiyon ya da komplikasyon riskine karşı doktor seçimi özenle yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için : http://www.erhuneyuboglu.com/

 

Sende Yorumla...

ahmet demir

dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın? 2 ay önce

Şerife

Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum 3 ay önce

Murat Karakuş

sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız. 4 ay önce
DİĞER HABERLER