Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşılara eşit erişim çağrısında bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşılara eşit erişim çağrısında bulundu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs'ta COVID-19 aşılarının edinilmesindeki "ağır adaletsizlikleri" savuşturarak, dünya liderlerini herkesin aşılara adil erişim sağlamaya çağırdı.

Siyaset - 2021-05-22 13:30:26 Bu içerik 18248 kez okundu.

 

İtalya'nın ev sahipliği yaptığı sanal Küresel Sağlık Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, dünyadaki aşıların% 80'inin yüksek veya üst orta gelirli ülkeler tarafından güvence altına alındığını söyledi.

"Gelişmiş ülkelerdeki nüfusun çoğunluğu en az bir doz aşılanırken, bu oran Sahra Altı Afrika'da% 1'e bile ulaşmadı" dedi. "Çok taraflı finans kuruluşlarının çabalarını ve aşılara adil erişim girişimlerini destekliyoruz."

Türkiye'nin sahip olduğu aşıları diğer ülkelerle paylaşmaya çalıştığını vurgulayan Erdoğan, "Hazır olur olmaz yerli olarak geliştirdiğimiz aşıyı vatandaşımızın ve tüm insanlığın yararına sunacağız." Dedi .

Türkiye'nin bugüne kadar 158 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi cihaz ve ekipman gönderdiğini dünya liderlerine söyledi.

"Gelişmekte olan bazı ülkelerin kapasitelerini güçlendirmek için kişisel koruyucu ekipman üretimine yönelik eğitim programları düzenledik" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin ülkedeki dört milyon mültecinin “sağlık hizmetlerine kesintisiz erişimini” sağlama çabalarına atıfta bulunarak, “Dezavantajlı nüfusun ihtiyaçlarına özellikle dikkat ettik” dedi.

Anti-koronavirüs kısıtlamaları hakkında, "kontrol önlemlerinin koordineli ve orantılı olması, sağlık ve ekonomi arasındaki hassas dengeye saygı göstermesi ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) merkezi konumunu güçlendirmesi gerektiğini" söyledi.

Küresel sağlık sisteminin güçlendirilmesinde "DSÖ'nün merkezi rolünün" altını çizerek, "Bu konuda yürütülen reform sürecini destekliyoruz" dedi.

Erdoğan, yeterli sağlık ve hijyen koşullarının sağlanmasıyla uluslararası seyahat ve turizmin mümkün kılınması gerektiğini söyledi.

Türkiye cumhurbaşkanı, "yeni duvarlara ve aşılanan ile aşılanmayan arasında yeni bir tür ayrımcılığa" karşı uyarıda bulundu. Pek çok ülke, giriş şartı olarak aşı kanıtı olan "aşı pasaportları" sunuyor.

"WHO üyesi olan hiçbir ülkenin bu organ tarafından onaylanmış bir aşıyı kabul etmeyi reddetmesinin hiçbir gerekçesi yoktur." Dedi.

Bu ayın başlarında, DSÖ, Çin'in Sinopharm COVID-19 aşısını acil kullanım için listeledi ve küresel olarak yayılması için yeşil ışık yaktı. Ancak henüz AB tarafından onaylanacak.

BM sağlık kurumu tarafından onaylanan diğer aşılar, Pfizer / BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson's Janssen ve Moderna'dır.

Türk lider, "G20 ülkeleri arasında bir 'iyi uygulamalar veritabanı' oluşturmanın gelecekteki krizlere karşı önlem almayı kolaylaştıracağını" savundu.

"Borç ödemelerini erteleme girişimi, salgının küresel bir borç krizine dönüşmesini engelledi " dedi.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER