AKP'nin seçim yasası tasarısı taslağını tamamlamak üzere olan kararı

AKP'nin seçim yasası tasarısı taslağını tamamlamak üzere olan kararı

Milliyet gazetesinin bildirdiğine göre, Türkiye'de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ( AKP ), mevcut yüzde 10 seçim barajını yüzde 7'ye düşürmeyi öngören Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasasını değiştirmek için yasa taslaklarını tamamlamak üzere.

Siyaset - 2021-05-24 16:40:18 Bu içerik 20043 kez okundu.

 

AKP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) 26 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir araya gelerek yapılan değişiklikleri sonuçlandırması bekleniyor .

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyon, MYK üyelerine geniş bir tartışma için sunulacak faturalar üzerinde uzun süredir çalışıyor. Raporlara göre AKP, ulusal seçim barajını yüzde yediye indirmeyi ve seçim yasasını siyasi partilerin ittifak halinde aday olabilmeleri doğrultusunda düzenlemeyi hedefliyor.

Yeni Seçim Yasası, bir ittifakta yer alan siyasi partilerin oylarının nasıl sayılacağını ve bu oyların ulusal seçim barajına tabi olup olmayacağını da düzenleyecek.

Halihazırda Haziran 2023'te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için yarışacak iki ittifak var: AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Halk İttifakı ve ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Millet İttifakı, İYİ (İyi) Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi. İkincisi, Gelecek Partisi ve Demokrasi ve İlerleme Partisi'nin (DEVA) katılımıyla genişlemeyi umuyor.

MYK tarafından Yazıcı'nın taslaklarının onaylanması halinde, önce MHP'ye sonra da parlamentoda temsil edilen diğer siyasi partilere teslim edilecek .

Gündemde yeni anayasa

MYK, bu yılın başlarında Erdoğan'ın söz verdiği yeni bir sivil anayasa için devam eden çalışmaları da tartışacak. Başka bir ekip AKP'nin anayasa taslağı üzerinde çalışıyor, çünkü MHP çalışmalarını çoktan tamamladı ve müzakereler için iktidar partisine teslim etti.

İki partinin, birbirlerinin taslaklarını incelemek ve Halkın İttifakının tehlikeye atılmış tek bir metnini tanıtmak için yeni bir komisyon kurması bekleniyor.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER