ABD, diplomatik tartışmanın ortasında Afgan mülteci yorumlarından pişmanlık duyuyor

ABD, diplomatik tartışmanın ortasında Afgan mülteci yorumlarından pişmanlık duyuyor

ABD, 4 Ağustos'ta üst düzey yetkililerin Türkiye ile diplomatik bir anlaşmazlık sırasında Afgan mülteci akışlarına ilişkin açıklamalarına geri döndü ve yorumlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Siyaset - 2021-08-05 09:40:35 Bu içerik 18665 kez okundu.

 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Washington'un "herhangi bir ülkeyi mülteciler için bir hedef olarak seçme niyetinde olmadığını" söyledi .

Price, "Afganların Türkiye'ye seyahat etme potansiyeline ilişkin açıklamaların gündeme getirdiği endişelerden dolayı üzgünüz ve 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapma konusundaki önemli insani çabalarından dolayı Türkiye'ye dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla minnettarlığımızı yineliyoruz" dedi. Bir basın toplantısı sırasında gazeteciler.

"Koruma arayan bireyleri belirli güvenli bölgelere yönlendirmek veya teşvik etmek ABD hükümetinin politikası değil, bu durumda biz de yapmadık" dedi.

Türkiye Salı günü yaptığı açıklamada, Biden yönetiminden üst düzey bir yetkilinin arka plan brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, Afganistan'a komşu ülkeler için "sınırlarının açık kalmasını sağlamanın önemli olduğunu" söyledikten sonra, Afgan mültecilerle ilgili "ABD tarafından alınan sorumsuz kararı" kabul etmeyeceğini söyledi .

"Açıkçası, insanlar kuzeye giderlerse veya İran üzerinden Türkiye'ye giderlerse - Türkiye'ye bazı varışlar zaten gördük - bu insanlar hem ülkeye girme hem de hükümete veya BMMYK'ya kayıt olma fırsatına sahipler." yetkili, ABD'nin Afganlara yönelik mülteci programının genişletilmesine değinirken söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Anadolu Ajansı'nın yorumları açıklamaya yönelik çok sayıda talebine yanıt vermedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, yetkilinin sözlerine, "Bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine, bizim rızamız olmadan ülkemizde çözüm aramamız kabul edilemez" dedi.

Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararlarının yol açtığı göç krizlerinin yükünü Türk milletinin çekmesini kimse beklemesin” dedi.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER