Şanlıurfa mahkemesi, HDP temsilcisi Dilek Öcalan 'ı iki yıl altı ay hapis cezasıyla cezalandırdı

Mahkeme, Halk Demokrat Partisi (HDP) milletvekili Dilek Öcalan'ı "terör propagandası" yapmakla suçlayarak iki yıl altı ay hapis cezasına çarptırdı.

Siyaset - 2018-03-03 14:54:16

 

Öcalan, 2 Mart'ta cezaya çarptırılmadı, avukatı Sevda Çelik Bingöl de oradaydı.

Mahkemede Bingöl, dava kapsamında yer alan metnin tekrar tercüme edilmesine yönelik bir Kürtçe tercümenin yapılmasını istedi ancak talebi reddedildi.

Yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) 'nın hapisteki kurucusu Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP milletvekili, savcının "terör propagandası yapmak" ile suçlanıyor ve davanın savcısı, tutuksuz yargılanmak üzere hapis istemiyle Beş yıl.

Söz konusu suçlama, 23 Şubat 2016'da Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, PKK militanı Mehmet Yılmaz'ın cenaze töreninde bulunduğu iddialarına dayanılarak yapıldı.

Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, daha sonra Öcalan için tutuklama emri çıkardı ve 7 Şubat'ta Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Duruşma, Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesinin serbest bırakılmasını emreden aynı gün tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

2016 yılında, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığı, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ortak oyları ile kaldırıldı.

Oylama sonrasında, hemen hemen tüm HDP milletvekilleri 100 farklı suçlamayla ilgili dava özetlerine bakarken, yedi milletvekili şu an eski HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da dahil olmak üzere cezaevinde bulunuyor.

 

Günün Diğer Haberleri