Çanakkale'de en çok kadın esnaf

Kuzeybatıdaki Çanakkale ilinin kadın esnafı, kadın esnafın yoğunluğu ile tanınan bir şehir, işlerini yürütürken cinsiyetlerine göre zorluk çekmediğini belirtti.

Kültür - Sanat - 2018-02-25 20:26:21

 

"Kadınlar burada Çanakkale'de engeller ya da önyargılarla karşı karşıya değildirler. Sorunlarımız endüstrinin genel sorunları, özellikle kadın olmakla alakalı bir şey değil, "dedi. Çanakkale'de kadın esnaflardan biri olan 52 yaşındaki Mefaret Ünlü, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte;

Kadın esnafin nüfus içindeki en yüksek yüzdesi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından hazırlanan yeni bir rapor olan, kuzeybatıdaki Çanakkale ilinde bulunuyor.

Raporda, 2017 yılında Türkiye genelindeki kadın esnaf sayısının 265.245 olan 2016 yılında 254.862'den fazla olduğu rapor edildi. Rapor, Çanakkale'nin nüfus açısından en fazla kadın esnafa sahip olduğunu ve çeşitli sektörlerde çalışan 4.500 kadın esnafın bulunduğu sonucuna vardı.

Bunlardan biri olan Mualla Kırbaç, kocasının hastalanmasına ve daha sonra öldüğünün 21 yıl önce kavrulmuş kestane satıcısı olarak çalışmaya başladı. Çanakkale'deki kadın esnafın yoğunluğunu istihdam olanaklarının yetersizliği ile ilişkilendirdi.

"Çanakkale'de istihdam olanakları sınırlı. Bu, kadınları kendi işletmelerini kurmaya itiyor, "dedi.

22 yıldır iç çamaşırı sektöründe çalışan Atiye Oruç, babası sabit bir tüccar olduğu için eskiden çoktan eskiden haberdardığını söyledi.

"İç çamaşırı da dahil olmak üzere birçok ürün sattığım küçük bir dükkânım vardı. Çocuklarım büyümeye başladığında, şehir merkezinde daha büyük bir dükkana sahip olmaya karar verdim "dedi.

Şimdi, iç çamaşırı dükkânı şehrin en tanınmışlarından biridir.

"Bir annenin sabrına ve iyiliğine sahip olmak başarı için en önemli faktörlerden biridir. İlk bakışta doğru boyut ve doğru müşterileriniz için uygun olduğunu bilirsiniz "diye ekledi.

Raporda ayrıca, kadın esnafın Türkiye'deki toplam esnaf sayısında yüzde 15,72 olduğu açıklandı.

Çanakkale'yi, Muğla ve Uşak'ın batı illeri izliyor; güneydoğu illerinden Şırnak, Siirt ve Batman, sırasıyla nüfus açısından kadın esnaflar arasında en düşük orana sahip.

TESK başkanı Bendevi Palandöken, kadınların bakkal sektörünü en çok tercih ederken, gıda endüstrisinin tercih edilen ikinci sektör olduğunu ve bunun ardından kuaförlük, pazar tezgahları ve giyim eşyası imalatı yaptığını söyledi.

"Kadın esnafı daha fazla destek aldığında sayıları Türkiye genelinde daha da artacaktır," diyen Palandöken, bu sayıyı artırmak için gayret gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

 

Günün Diğer Haberleri