Zeytinburnu'nda bina çökmesi sonucunda 2 kişi ölü 5 kişi yaralandı

Zeytinburnu'nda 7 katlı bir bina çöktü. Biri çocuk 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi ise yaralandı.

Zeytinburnu'nda bina çökmesi sonucunda 2 kişi ölü 5 kişi yaralandı
Zeytinburnu'nda bina çökmesi sonucunda 2 kişi ölü 5 kişi yaralandı Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

çinde 56 daire bulunan binanın 2015 yılında tahliye edildiği açıklandı. Bina çöktüğü sırada kaldırımda bulunan kişiler enkaz altında kaldı. Gelen ilk bilgilere göre 1 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı bildiriliyor. Enkaz altında kalan olup olmadığının tespiti için çalışmalar sürüyor. Gelen son bilgilere göre olayda 6 yaşında bir çocuğun da hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Zeytinburnu'nda Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi'ndeki 7 katlı boş  
binanın çökmesi sonucu yoldan geçmekte olan 1 kişi hayatını kaybetti. Olayda yaralanan 5 kişi ise çevredeki hastanelere kaldırılarak, tedavi altına alındı. 2015 yılında tahliye edilen binada kimsenin yaşamadığı tahmin ediliyor. Ekipler enkaz altında kalan olup olmadığının tespiti için çalışmaları sürdürüyor.

ÇEVRE BİNALAR BOŞALTILIYOR

Çöken bina nedeniyle çevre binalarda da hasar oluştuğu, o binaların da tahliye edildiği öğrenildi.

BİNA 1993 YILINDA YAPILMIŞ

Zeytinburnu'nda çöken boş binanın 7 katlı olduğu tespit edildi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın şunları söyledi:

"56 daireli bir bina. Daha önce tahliye edilmişti. Bu bina 1993 yılında yaptırılmış, 1997'da da iskanı alınmış bir bina. Binanın durumuyla ilgili bizlere duyum gelmişti ve araştırma yaptık. Yaklaşık bir yıl önce 24 Aralık 2015 tarihinde biz binayı tahliye ettik. Ve o süreç de zaten zor bir süreçti. Tahliye konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşamıştık. Ama Allah'tan o sıkıntıları göğüsleyip tahliye etmiştik. yoksa çok büyük sıkıntı yaşardık. Tahliye edilmesinde zorlanmışız. Yıkılıp yeniden yapılması gereken bir binaydı.

NEDEN YIKILMADI?

Muhtemelen daire sahiplerinin kendi aralarında anlaşamamış olması yüzünden yıkılmamış olabilir. Bizim görevimiz tahliye etmektir. Allah'tan boşken çöktü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantı günüydü bugün, burada olayla ilgili duyumu aldık. arkadaşlar olay mahallinde umuyoruz bir can kaybı yoktur."

TAHLİYE EDİLEN BİNADA SURİYELİLER Mİ YAŞIYOR?

Belediye Başkanı Aydın, 'Tahliye edilen binada Suriyeliler mi yaşıyor?" sorusuna "Şu an bana ulaşan bir 

bilgi yok" yanıtını verdi. Aslan " Tehlike olduğu zaman daire sahiplerinin aralarında anlaşması mı gerekir? Yoksa bir adım atılabilir miyidi?" sorusuna yanıt verdi: "Resmen adım attık biz, biz zorla binayı tahliye ettik. "Benim binam sağlamdır, binamda sıkıntı yoktur" Hatta binadan örnek almanız gerekiyor, onda bile sıkıntılar yaşıyorsunuz. Ben bu binayla ilgili anlatacak olsam herhalde bir saat konuşmam gerekirdi. Deprem olmadan yıkılan bir bina... Bu bina bir örnek teşkil etmeli. 1993'te ruhsatlı bir bina. Devlete göre bu bina sağlam, devlete göre bu bina iskan edilebilir, kullanılabilir. Her şeyi dört dörtlük anlamındadır. İşte hep onu ifade ediyoruz. 99'dan önce 97 deprem yönetmeliği vardı, o yönetmelik değişti. Yeni kabullere göre 2000'den önce yapılmış binaların büyük bir çoğunluğu çürük. Bu sadece İstanbul için değil. Tüm Marmara, Türkiye için. Biz Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm için ciddi anlamda mücadele ediyoruz. İşte yaşanan bu olay, halkımızın bize destek vermesi, bütün partilerin STK'ların çürük binaların yeniden yıkılıp yapılmasıyla iglili bir araya gelmesini arzu ediyorum. Ben 16 yıldır kentsel dönüşüm çalışmasını sürdürmeye çalışan birisi olarak karşılaştığım zorlukları biliyorum."

 

DEV BİNA ÇÖKTÜKTEN SANİYELER SONRA...

Toz bulutunun her yanı sardığı sıradakamera kayda girdi. Bir kişinin hareketsiz şekilde yerde yattığı caddede tam bir panik yaşanıyor. Onlarca kişi caddedeki araçların ilerlemesini sağlamak için büyük çaba sarfediyor

7 Katlı dev binanın saniyler içinde yerle bir olmasından çok kısa bir süre sonra olay yerinde bulunan bir kamare kayda girdi. Bu sırada hala cadde hala toz bulutuyla kaplıydı. Yerde bir kişinin hareketsiz yattığı görülüyor. Onlarca kişi sağa sola koşuşturuyor. Çaba, ambulans ve itfaiye araçlarının ulaşamını sağlamak için olay yerindeki araçların ilerlemesini ya da kaldırılmasını sağlamak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
uguz42429     2018-05-21 1000000takipci 1000000fotografimi begeniistiyorum
Ömer Yiğit     2018-05-12 Nova, son derece profesyonel bir çeviri ofisi. Herkese tavsiye ederim.
Acracr     2018-05-04 Alışveriş yapmadan önce ekşide ve şikayet var da arattım mosmoda.com ile aynı şirket dolandırıcı diye yorum yapıldığından vazgeçtim..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'u kim yönetiyor?
Facebook'u kim yönetiyor?
Cengiz Ünder,
Cengiz Ünder, "Yılın En Başarılı Yabancı Genç Oyuncusu" seçildi