Zemin Kaplamaları Ne İşe Yarar?

Zemin kaplamalar, uygulandıkları yüzeylerin korunması ve aşınmasını önlemek için kullanılmaktadır. Zemin kaplamanın birçok çeşidi olduğu gibi birçok farklı alan ve özelliklere sahiptir.

Zemin Kaplamaları Ne İşe Yarar?
Zemin Kaplamaları Ne İşe Yarar? zgtanitim
Bu içerik 276 kez okundu.

Zemin kaplamalar, uygulandıkları yüzeylerin korunması ve aşınmasını önlemek için kullanılmaktadır. Zemin kaplamanın birçok çeşidi olduğu gibi birçok farklı alan ve özelliklere sahiptir. Zemin kaplamalar açık ve kapalı alanların tamamında kullanılabilen, su, doğa olayları, aşınma, darbe gibi durumlara yüksek oranda dayanıklılık görebilen ve üzerinde bulunduğu zemine zarar verilmesini önleyen kaplamalardır. Zemin kaplama çeşitleri olarak akrilik, poliüretan, kauçuk, cushion gibi birçok füzyonlanmış alaşımlarla güçlendirilmiş çeşitleri mevcuttur.

Akrilik Zemin Kaplama,

%5 eğim ile dondurulmuş ve 24 saat bekletilmiş beton ve asfalt üzerine pürüz bırakılmadan uygulanmaktadır. Bu uygulanan işlemlerde akrilik zemin dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır. Akrilik zemin kaplama kendi içinde özelliklerine göre ayrılmaktadır.

Cushion Akrilik Zemin

Asfalt veya beton altyapı üzerine kolayca uygulanabilir. Astar ve resurfacer uygulaması yapılmalıdır. 3 kat cuhshion kauçuk tozlu katman içerisindeki malzeme kalitesini arttırmak için kullanılır. En üst kısımda ise 2 kat akrilik boya kullanımı renklendirmenin kalıcılığı için uygulanır.

Kauçuk Üzeri Akrilik

Asfalt veya beton altyapı üzerine kolayca uygulanabilir. Astar ve resurfacer uygulaması yapılır.1 kat kauçuk zemin uygulaması ile zeminin yumuşatılması ve daha dayanıklı hale gelmesi sağlanır. En üst kısımda ise 2 kat akrilik boya kullanımı renklendirmenin kalıcılığı için uygulanır. Sert hava koşullarına büyük oranda dayanabilmektedir.

Tartan Akrilik Zemin Kaplama

Tartan zeminli kaplamalar, full poliüretan kaplamaların aksine daha basit alanlarda park bahçe ve günlük kullanım yürüyüş alanlarında kullanılan asfalt ve beton zeminler üzerine uygulanabilen sıcak döküm zemin kaplamasıdır. Su geçirme yapısı ile üzerinde su birikintileri oluşturmayacağı gibi, doğa ile %100 uyumlu olması ülke sınırları içerisinde park, bahçe yapımlarında ki zemin çalışmalarında en çok tercih edilen zemin olma özelliğini elinde bulundurur.

Poliüretan Zemin Kaplama

Birçok zemin kaplamanın aksine esnekliği ile ön plana çıkan ve enerji tasarrufu, sürtünme azaltma, darbelere karşı ekstra dayanıklı ve içerisindeki esneklik malzemesinin kat sayısının değiştirilmesi ile esnekliği arttırıp azaltabilmek mümkün kılınmıştır. Profesyonel iç ve dış sahalarda, yüzeylerde sağlıklı ve bakteri tutması ve çoğaltmama özellikleri ile en çok tercih edilen yüzey kaplama çeşididir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?