Yunanistan'ın Hellinikon tarafından yönetilen 280 dönümlük arkeolojik alan

Yunanistan'ın Merkezi Arkeoloji Konseyi (KAS), Hellinikon havaalanı alanının büyük bir bölümünün arkeolojik bir ilgi alanı olduğuna ve bu nedenle de geliştirilemeyeceğine karar verdi.

Yunanistan'ın Hellinikon tarafından yönetilen 280 dönümlük arkeolojik alan
Yunanistan'ın Hellinikon tarafından yönetilen 280 dönümlük arkeolojik alan Admin
Bu içerik 150 kez okundu.

 

KAS'ın uzun süren bir toplantısında, üyeler, 280 dönüm arazinin arkeolojik ilgi olduğunu ilan etmek için bir oyla ezici çoğunlukla 15 oyla oy verdi.

Bu 280 dönüm arazinin nerede bulunduğu henüz belli değil ve araziyi geliştirmek için 2004'te Yunanistan ile sözleşme imzalayan Lamda Development SA yatırımcılarının, bu arazi arsasını kontrol etmeden planlarını sürdürmekten mutluluk duyup duymamaları istenecektir.

Muhabirler, KAS üyelerinin birçoğu arkeolojik bir alan olarak 700 dönüm arazi atamak istediği için uzlaşmaya varılmış bir kararın alındığını söylüyorlar.

Geçtiğimiz hafta, Alexis Tsipras ve SYRIZA , Atina'nın eski havalimanında durdurulan yatırım lehine çıktı ancak bazı üye ülkeler çevre ve arkeolojik kaygılardan dolayı sitenin geliştirilmesine karşı olduklarını belirttiler.

Lamda Development, eski Hellinikon Havalimanı planını şimdiye kadar Yunanistan'daki en büyük özel sermayeli yatırıma dönüştürmek için sözleşmeyi kazandı.

Özellikle, şirket, yollara ve diğer altyapıya yaklaşık 1.5 milyar euroluk yatırım yapmayı planlıyor ve ayrıca 8.000 konut, otel, mağaza ve metropol parkı inşaatı için ek olarak 5,5 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında