Yunanistan'ın borçlarını azaltmasıyla İtalyan bonoları geri adım attı

Yunan tahvil piyasasının bir euro bölgesi borç ödeme açıklamasından daha fazla destek almasıyla birlikte, devlet tahvili piyasasının bir önceki seansta keskin bir yükselişten sonra temellükünü tekrar kazanması nedeniyle İtalya'nın borçlanma maliyetleri düştü.

Yunanistan'ın borçlarını azaltmasıyla İtalyan bonoları geri adım attı
Yunanistan'ın borçlarını azaltmasıyla İtalyan bonoları geri adım attı Admin
Bu içerik 211 kez okundu.

 

Daha geniş bir euro bölgesi devlet borç piyasaları arasındaki tahvil getirileri, bloktan beklenenden daha iyi olan iş etkinliği verilerinden bazı yukarı yönlü baskılarla karşı karşıya kaldı.

Ancak, İtalya parlamentosundaki kilit finans komitelerinin başkanlığını yapmak için iki avro tahsisatının atanmasından sonra bir gün gündemde yer alan Güney Avrupa, kooperatif karşıtı koalisyonun avroya olan bağlılığı konusunda endişelerini dile getirdi.

Alt ev bütçe komitesi başkanı Claudio Borghi Cuma günü yapılan bir gazete röportajında, İtalya 'nın avro çıkışının ülkenin sorunlarının çoğunu çözeceğini, ancak mevcut hükümetin planlarının bir parçası olmadığını söyledi.

Analistlerin piyasalara daha sakin bir şekilde girmesine rağmen, tüccarların euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya'dan gelen manşetlere karşı hassas kaldığını söyledi.

DZ Bank'ta bir oran stratejisti olan René Albrecht, “İtalya'daki gelişmeler, tahvil piyasaları için ana etken olmaya devam ediyor” dedi. “Duygu hala kırılgan ve dünkü satışların Mayıs ayı sonundaki kadar güçlü olmasa da, trader'lar gürültüye çok duyarlı.”

İtalya 'nın iki yıllık tahvil getirisi 12 baz puan düşerek yüzde 0,80 seviyesine geriledi. Perşembe günü bir hafta boyunca% 0,97 oranında bir düşüş yaşadı ancak haftada 13 bps daha yüksek bir seviyeye ulaştı.

On yıllık İtalyan tahvil getirileri, yüzde 7,68'e geriledi. Bu oran, avro bölgesi gösterge kuruluşu Almanya'ya olan açığı daralttı.

Yunan tahvil getirileri, avro bölgesi maliye bakanlarının Ağustos ayında kurtarılmasından sonra Atina'nın kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak için büyük bir nakit enjeksiyonu ile birlikte Yunanistan'a kullandıkları kredilerin önemli bir kısmını ve vadelerini uzattılar.

Yunan 10 yıllık tahvil faizleri Mayıs ayı ortasından bu yana en düşük seviyesi olan 16 baz puanla yüzde 4,15'e gerilerken, beş yıllık tahvil faizleri 23 baz puan düşerek yüzde 3,27'ye geriledi.

Daiwa Capital'daki ekonomi araştırması başkanı Chris Scicluna, “Borç yardım anlaşmasının doğrulanması, Yunan hükümetine büyük miktarda bir soluklanma alanı sağlıyor ve böylece Yunanistan tahvillerinin bugünkü performansını ve dolayısıyla bir süre görmeyi beklediğimiz şey olmalı” dedi. Piyasalar.

İtalya ve Yunanistan dışında euro bölgesi tahvil getirileri, beklenenden daha güçlü olan faaliyet etkinliği verilerinden sonra geriledi.

IHS Markit'in ekonomik bölge için iyi bir rehber olarak görülen Euro Bölgesi Kompozit Flash Satınalma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında bir önceki ayda 54,1'den 54,8'e yükseldi.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, avro bölgesi bankalarının programlarının iki yıl öncesine ait borçlarının sadece bir kısmına karşılık gelen 11.00 milyar avroluk ucuz ucuz fonları geri alacağını söyledi.

2016 yılı ortasında dört yıl hedeflenen uzun vadeli bir refinansman operasyonunda (TLTRO) 399 milyar euro borç alan bankalar, reel ekonomiye borç verme kotasını karşıladıklarında küçük bir miktar faiz ödemeye söz veren bir tesise imza attılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu