Yunanistan, haklarının 'inişini' terk etmeyecek

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Selanik'te yaptığı bir konuşmada, Yunanistan'ın Türkiye ile barış içinde yaşamak istediğini, ancak toprak haklarının "bir inçini terk etmeyeceğini" söyledi.

Yunanistan, haklarının 'inişini' terk etmeyecek
Yunanistan, haklarının 'inişini' terk etmeyecek Admin
Bu içerik 502 kez okundu.


Eski dışişleri bakanı Nikos Kotzias'ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki gerginlikler alevlenerek ülkenin batısındaki karasularını yakında genişletmeyi planladığını söyledi. 

Ankara, Ege ve Doğu Akdeniz'deki haklarını korumak için gerekli tüm tedbirleri alacağı konusunda uyardı. 

Pavlopoulos, "Yunanistan adalarını koruma hakkını saklı tutuyor ve karasularını uluslararası ve Avrupa yasalarına dayanarak genişletme hakkı da dahil olmak üzere tüm egemenlik haklarını tam olarak uyguluyor" dedi.

“Türkiye'yi barış içinde [Yunanistan'la] yaşamaya davet ediyoruz, ancak haklarımızın bir inçinden vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Günün erken saatlerinde Türkiye, Yunanistan'dan seçkin bir ekonomik bölgeyi (EEZ) nasıl sınırlayacaklarına dair derslere ihtiyaç duymadığını söyledi. 

Türk Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin “hakkaniyet ilkelerine ve ilgili tüm özel koşullara uygun olarak hareket etmeye devam edeceğini” söyledi.

“Bu doğrultuda, Yunanistan'dan uluslararası hukuk çerçevesinde sınırlandırma teknikleri konusunda bir öneride bulunmayacağımızın bir tavsiyesi var” diye ekledi. 

Perşembe günü, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye'yi "uluslararası hukukun ihlali" olarak nitelendirerek, ülkenin EEZ 'inin sınırlandırılmasının uluslararası hukuk temelinde belirleneceğini ve "kesinlikle Türkiye tarafından kabul edilmeyen var olmayan ve keyfi teorileri dikkate alarak değil. .”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019-2020 Kulüp Lisans Süreci sonuçlandı
2019-2020 Kulüp Lisans Süreci sonuçlandı
Sesi Görenler, Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükseldi
Sesi Görenler, Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükseldi