Yörelere Göre Kına Geceleri

Yörelere Göre Kına Geceleri

Yörelere Göre Kına Geceleri
Yörelere Göre Kına Geceleri Emre
Bu içerik 138 kez okundu.

Evlilik insan hayatında bir dönüm noktası olarak kabul edilir ve törenlerle gerçekleşir. Evlilik törenleri kültürümüzün getirdiği bir takım gelenekleri içinde barındırır. Evlilik ve öncesinde gerçekleşen yörelere göre kına geceleri içinde yöresel özellikler taşır ve ana tema aynı olmasına karşılık küçük değişiklikler de görülebilir.

Gelinin Evdeki Son Gecesi

Kına gecesi düğün törenleri arasında bulunan bir uygulamadır ve gelinin baba evinde kalacağı son gece adına yapılır. Yörelere göre kına gecesi uygulamaları ve kına hediyelikleri farklılıklar gösterebilir. Kına geceleri çeşitli hak kültürü unsurları dahilinde gerçekleşir fakat değişmeyen tek şey ağıtlar eşliğinde yakılan kınadır. Kına ağıtları hüzünlü bir hava içinde söylenir ve gelinin ağlamasını sağlamak hedeflenir. Hem ağlarım hem giderim sözü kına gecelerinde kullanılır. Kınanın Türk-İslam geleneklerinde özel bir yeri vardır. Kına yakılan kişinin nazardan ve kötülüklerden korunacağına inanılır. Bu inanç asker uğurlamaları içinde de kendisini gösterir ve askere gidecek olan gençlerin eline kına yakılır. Kurban kesilirken de kurbana kına yakılması geleneklerin arası da yer alır. Kına, Anadolu'nun her yerinde yaygın olarak kullanılır. Kına yakılması için illa özel bir gün de beklenmez zira Anadolu kadınının süsü konumundadır.

Kına törenleri Türkiye'nin çeşitli yerlerinde farklı isimlerle adlandırılır. Bursa'da el kınası ya da has kınası, Malatya'da gelini kınaya çekme, Muğla'da kına düğünü, Ünye'de baş bağlama, Taşeli'de gelin okşama, Emirdağ'da kız başı gibi isimlerle anılır fakat yaygın olarak kına gecesi olarak bilinir.

Damat Kınası

Kına yakma geleneği sadece gelinler için uygulanmaz. Büyük şehirler de çok rastlanmasa da Anadolu'da damada da kına yakılmaktadır. Anadolu'da evlenen erkeğe güveyi de denir ve erkeklere yakılan kına güveyi kınası diye anılır. Güveyi kınası erkek evinde yakılır ve konuklar sadece erkeklerden oluşur. Bu tören için gereken kına malzemeleri kız evindeki törenden gelir. Güvey kınasında kına erkeğin elinin avuç içine, serçe parmağına ya da sağ elinin tamamına yakılabilir. Kına yakıldığında avuç içine erkeğin arkadaşları tarafından para konulması geleneği vardır ve el kırmızı bir mendille sarılır. Sabah damadın ilk gelen arkadaşı bu mendili alır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor