Yıl sonuna kadar tamamlanacak dört İstanbul hattı

Yıl sonuna kadar tamamlanacak dört İstanbul hattı

İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'daki dört tren hattında devam eden inşaatın bu yılın sonunda tamamlanacağını söyledi.

Yıl sonuna kadar tamamlanacak dört İstanbul hattı
Yıl sonuna kadar tamamlanacak dört İstanbul hattı Admin
Bu içerik 428 kez okundu.

 

"Yeni bir finansal model kullanarak metro inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde tamamlanmasını istiyoruz. Müteahhitlerle toplantılar yaptık ve ihale teminatı olan dört hattın [inşaat işine] devam etmeye karar verdik. Bu kararın nedeni, inşaat çalışmalarının sürdüğü dört hattın bu yılın sonuna kadar açılmasını sağlamak "dedi. Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ofisinde 22 Şubat'ta gazeteciye yaptığı habere göre.

Uysal, müteahhitler, kırmızı bant ile ilgili masaya bazı "doğru talepler" verdi ve arazilerin kamulaştırılmasını hızlandırdığını söyledi.

"Örneğin Anıtlar Kurulu, Eminönü-Alibeyköy raylı yol projesini hala onaylamalıdır. Bunun sorumluluğunu üstlendik. Resmi bir mektup gönderdiğinizde ve takip etmediğinizde, üç, belki beş ay içinde bir yanıt alabilirsiniz. Fakat beş gün içinde mümkündür. Yükleniciler, "Eğer bu gibi sorunlar çözülürse, inşaat işlerini hızlı bir şekilde yapacağız" dedi. İBB olarak, bu konularda yapmamız gerekenleri yaptık "dedi.

Uysal, Metro İstanbul'un hızlanmasıyla İstanbul'un ulaşım sorunlarının çözülebileceğini öngören Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattını hızlandırmak için müteahhitlerle bir protokol imzaladıklarını söyledi.

İlk açılış Haziran sonunda

İBB tarafından verilen bilgiye göre, Eminönü-Alibeyköy hattı projesi yıl sonuna kadar hazır olacak. Bu hat üzerinde, eski şehri Alibeyköy otobüs terminaline bağlayarak yaklaşık 35 dakika sürer.

Mecidiyeköy ve Mahmutbey arasındaki 15 istasyonu kapsayan Kabataş-Mahmutbey metro hattının ilk kısmı da yıl sonunda açılacak. İstanbul'un Beşiktaş ilçesine, Boğaz'ın Avrupa yakasında bulunan dört istasyonla hattın genişletilmesi planlanmaktadır.

Asya yakasında, dokuz istasyonu bulunan Üsküdar-Çekmeköy metrosu hattı, Haziran sonunda Yamanevler'den Çekmeköy'e yedi yeni istasyona kadar uzatılacak. Daha sonra, hattın, İstanbul'un banliyö doğu ili Sultanbeyli ilçesine sekiz istasyon daha ulaşması planlanıyor.

Bostancı ve İMES arasındaki Bostancı-Dudullu hattındaki dokuz istasyon yıl sonunda açılacak. Bittiğinde Bostancı ile Dudullu arasındaki taşıma süresi yaklaşık 14 dakika sürer. Kalan dört istasyon, gelecek yıla eklenecek.

 

mevlüt uysal Tren Belediye Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi