Yenidoğan Bebeklerde Ateş

Yenidoğan Bebeklerde Ateş

Yenidoğan Bebeklerde Ateş
Yenidoğan Bebeklerde Ateş Emre
Bu içerik 241 kez okundu.

Anne babaların bebekleri üzerindeki büyük endişelendiren yalnızca ikisidir bebeklerde ateş ve havale durumu. Havale, özellikle yeni doğmuş ve süt çocukluğu döneminde görülmesi olası olan ateşe bağlı bilincin kaybı veya ateşsiz bilinç kaybının beraberinde getirdiği kasılmalara verilen addır.

 

Bebeklerde Ateş Ve Havale

 

 5 yaşına gelmeden çocuk bir havale nöbeti geçirebilir. Erken çocukluk dönemi yani üç ile 5 ay arası beyin ile ilişkisi olmayan, enfeksiyon sebebiyle olmadan çeşitli nedenlerle oluşan ve ateşle birlikte görülen havalelerin ateşe bağlı kabul edilmektedir.

 

 Ateşe Bağlı Havalede Ailenin Etkisi

 

Bebeklerde bir çocuğun havale geçirme olasılığı ailede de bu durum gözleniyorsa artma olasılığına sahip. Ancak ateşi olan bir çocuktaki titreme durumu sıklıkla havale ile karıştırılabilir aileler tarafından. Bazı çocuklar havaleyi ailesel yatkınlıklar sebebi ile normale göre daha düşük derecelerde geçirirken; bazı çocuklarda ise normalin yukarısına çıkmış derecelerde bile havale durumunun görülmeme ihtimali de vardır. Çoğu çocukta havale tekrar etmezken; az sayıda çocuk yakalandığı çeşitli hastalıklarda havale geçirebilir.

 

 Neler Yapılmalı?

 

 Havale geçiren bir çocuğun yakını için en önemli şey sakin olmaktır. Çocuğu sert zeminde yan yatar konuma getirip dilini ısırmasını engellemek amacıyla dişlerinin arasına kalın bir mendil ya da uygun bir havlu sıkıştırılmalıdır. Çocuğun boynunu sıkıştıran cinsten bir kıyafet varsa çıkartılmalıdır ve çocuk sıkı tutulmamalıdır. Ateşli havale geçiren bir çocuğun ebeveyni olarak yapabileceğiniz en iyi şey ateşi düşürmek ve kontrol altında tutmaktır.

 

 Ateşi Nasıl Düşürebilirsiniz?

 

 Ateşi olan bebeğin ve çocuğun üstü açılmalıdır. Titrese dahi üzeri örtülmemeli, oda sıcaklığı fazla yüksek olmamalıdır. Ateş düşürülemiyorsa çocuğun ve ya bebeğin yaşına ve kilosuna uygun ölçekte ateş düşürücüler kullanılabilir. Ilık bir su ile çocuğun koltuk altı, alın bölgesi ve kalçalarına pansuman yapılabilir. Gerekirse saçları ıslatmadan çocuk veya bebek ılık bir duşa sokulabilir. Ancak bebeğin  ateşi düşmüyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.  Yenidoğan  bebeklerde ateş olursa hemen doktora gitmelisiniz. Bebek bakımı konusunda ayrıca web sitemiz pembekolik.com a girerek diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor