Yeni veriler, arı kovanlarında pestisit zehirini açığa çıkardı

Arılardaki gıdaları analiz eden yeni bir araştırmaya göre, çiçek açan mevsimlik mahsulleri tozlamak için kullanılan arılar - kalan ve gezinen zehir ilaçları nedeniyle tehlike ile karşılaşırlar.

Yeni veriler, arı kovanlarında pestisit zehirini açığa çıkardı
Yeni veriler, arı kovanlarında pestisit zehirini açığa çıkardı Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Arılardaki gıdaları analiz eden Cornell Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, çiçek açan mevsimlik mahsulleri tozlayan bal arılarında kalan ve gezinen zehirli maddeler nedeniyle tehlike arz eder.

Araştırmacılar, New York eyaleti çevresinde 30 elma bahçesinin yakınına yerleştirilen 120 saf balarısı kolonisini kullanıyorlardı. Arılar, elma çiçeklenme döneminde birkaç gün boyunca yem için izin verdikten sonra, her kovanının "beebread" - arıların toplanan polenden yapılan arılardaki gıda mağazaları - pestisit izlerini aramak için incelediler.

Kolonilerin yüzde 17'sinde, beebread, akut olarak yüksek miktarda pestisit maruziyeti bulunduğunu ortaya koyarken, yüzde 73'ün kronik maruz kalma olduğu tespit edildi.

Baş yazan yazar Scott McArt, Cornell'deki entomoloji öğretim üyesi yardımcısı, "Şaşırtıcı bir şekilde, bal arıları büyük tarımsal ürünlerin tozlanmasına neden olduğunda, böcek ilacına maruz kalmanın risk veya mekanizmalarının büyüklüğü hakkında pek fazla bilgi yok" dedi. Arıcılar pestisitlerden çok endişe duyuyorlar, ancak çok az alan verisi var, bu boşluğu doldurmak için çalışıyoruz, bu yüzden bu tartışmalı konuyla ilgili daha az gizem ve gerçek var "dedi.

Araştırmaya göre, bulunan pestisitlerin yüzde 60'ından fazlası meyve ağaçları ve çevredeki tarım arazilerine atıfta bulunuldu. Bu tarla, elma çiçek sezonunda püskürtülmedi. McArt, diğer bitkilere yönelik ısrarcı insektisitlerin meyve bahçelerini çevreleyebileceğini söyledi. Buna ek olarak, meyve bahçelerinde toplanan ön spreyler yakınlardaki çiçekli yabani otlarda birikebilir.

"Riskin birçok çeşit böcek ilacı olduğuna ve neonikotinoidlerin hepsinin hikayenin değil, hikayenin bir parçası olduğuna karar verdik" dedi. Dedi. Neonicotinoids çevre içerisinde kalıcı olduğundan ve polen ve nektarda biriktiğinden endişe verici fakat önemli bulgularımızdan bir diğeri de diğer pek çok pestisidin riske katkıda bulunduğu. "

Kaynak:

Cornell Üniversitesi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İşe Yarar? Nasıl Yükselir?
Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İşe Yarar? Nasıl Yükselir?
Manuş Baba'dan çalıntı şarkı iddiasına yanıt
Manuş Baba'dan çalıntı şarkı iddiasına yanıt
beylikdüzü escort