Yeni nano kaplamalar, yapışmayı önleyici, anti-korozif ve antimikrobiyal etkiye sahiptir

Süt ve meyve suyu işlenirken, gıda endüstrisi süreç boyunca birçok adımda ısı eşanjörleri kullanıyor. Tüketicilerin hiçbir riski olmaksızın, ısı eşanjörleri mikroplardan arındırılmış olmalıdır. Özellikle çok sayıda oluk ve ısı eşanjörünün oyuklarında kalıcı biyofilmler sıkışmış kalabilir. Sonuç olarak, ısı eşanjörleri agresif kimyasallar kullanarak düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bunlar, özellikle ısı eşanjörü malzemesi olarak yumuşak çelik kullanıldığında, korozyona duyarlılığı arttırır.

Yeni nano kaplamalar, yapışmayı önleyici, anti-korozif ve antimikrobiyal etkiye sahiptir
Yeni nano kaplamalar, yapışmayı önleyici, anti-korozif ve antimikrobiyal etkiye sahiptir Admin
Bu içerik 31 kez okundu.

 

Şimdi Yeni Malzemeler için INM - Leibniz Enstitüsü, ısı eşanjörlerinin temizlenmesinin yanı sıra korozyonunu azaltmak için gereken çabayı azaltan yeni nano kaplamaları sunuyor. Bu yeni kaplamalarda, araştırma bilim insanları anti yapışkanlı, antikorozif ve isteğe bağlı olarak antimikrobiyal özellikleri de bir araya getiriyor.

Geliştiriciler, sonuçlarını 24 Nisan 28 Nisan'da gerçekleşen Hannover Messe'de 2. salonda B46 standında sergileyebileceklerini gösterecekler.

Geliştiriciler, yaygın Teflon'a benzer hidrofobik bileşikler katarak anti-yapışkan özelliklere erişirler. Bunlar, istenmeyen biyofilm oluşumunu engeller ve atıkların, ısı eşanjörlerinin kanallarını tıkamadan önce daha kolay dışarı taşınmasını sağlar. Aynı zamanda araştırmacı, kaplamalarında difüzyon bariyeri olarak işlev gören yapıları kullanmaktadır. Bunlar, aşındırıcı maddelerden veya agresif temizlik maddelerinden kaynaklanan korozyon hassasiyetini engeller. Mikroorganizmalar, bakteri veya mantarların yüzeylere yapışmasını önlemek için, bilim adamları ayrıca kaplamada kolloidal bakır kullanıyorlar. Birçok işlemde bulunan oksijen veya su nedeniyle bakır iyonları bakır kolloidlerden salınır. Bunlar yüzeye göç eder ve antimikrobik etkilerinin bir sonucu olarak,

"Buna ek olarak boya kimyasal olarak stabil kalabiliriz. Aksi takdirde temizlik için gerekli agresif kimyasallara dayanmaz "dedi. INM'de Nanomers® Başkanı Carsten Becker-Willinger açıkladı. Boyanın özel mekanik yükler için de adapte edilebileceğini ekleyerek, bunun ısı eşanjörleri için kullanılan boya için de önemli olduğunu açıkladı. Mekanik titreşimler nedeniyle, ısı eşanjörlerinin tek tek plakaları, temas noktalarında bir miktar aşınmaya maruz kalabilir.

Temel olarak, geliştirilen boya, ısı eşanjörleri ile büyük klima santrali dahil olmak üzere, başka bağlamlarda da kullanılabilir diye belirtti Becker-Willinger. Ayrıca, boya, örneğin su arıtma tesislerinde kullanılan ekipman için de kullanılabilir.

Boya, püskürtme veya daldırma ve daha sonra sertleştirme gibi standart yöntemler kullanılarak uygulanabilir. Paslanmaz çelik, çelik, titanyum veya alüminyum üzerine kullanılabilir. Seçici olarak bireysel unsurları uyarlayarak, geliştiriciler ilgilenen kullanıcıların özel, özel gerekliliklerine yanıt verebilmektedir.

INAR - Saarbrücken'de bulunan Yeni Malzemeler için Leibniz Enstitüsü, malzeme araştırma konusunda uluslararası lider bir merkez. INM bugün, yarın ve ötesinde yeni malzemeler yaratmak için araştırma ve geliştirme yürütmektedir. INM'de yapılan araştırmalar üç alanda gerçekleştirilir: Nanokompozit Teknolojisi, Arayüz Malzemeleri ve Biyo Arayüzler. INM, Leibniz Derneği'nin bir enstitüsüdür ve yaklaşık 240 çalışanı vardır.

Kaynak:

INM - Leibniz-Institut für Neue Materialien gGmbH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pence, Zaev isim anlaşmasının bölgede 'daha fazla güvenlik' sağlanacağını söyledi
Pence, Zaev isim anlaşmasının bölgede 'daha fazla güvenlik' sağlanacağını söyledi
Referandum onaylanırsa, FYROM muhalefetinin anayasal değişikliklere 'saygı gösterecek'
Referandum onaylanırsa, FYROM muhalefetinin anayasal değişikliklere 'saygı gösterecek'