Yeni arama motoru Geliyoo ile alakalı açıklama

Yeni arama motoru Geliyoo ile alakalı açıklama

'Geliyoo' isimli arama motoru projesine ilişkin sosyal medyada 'Google' taklidi olduğu ve sadece 60 liraya mal edildiği yorumları üzerine Ulaştırma Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Yeni arama motoru Geliyoo ile alakalı açıklama
Yeni arama motoru Geliyoo ile alakalı açıklama Admin
Bu içerik 482 kez okundu.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın duyurduğu ‘yerli’ arama motoru ‘geliyoo.com’ test yayınına başladı. Geliyoo.com test yayınına başlar başlamaz sosyal medyada en çok konuşulan konu, 'arama motoru için 60 liralık harcama yapıldığı' tartışması oldu.

 

"10 MİLYON DOLARLIK YATIRIM"

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, mühendisler Hakan Atabaş ve Fatih Arslan arama motoru için 10 milyon liralık yatırım yaptı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, "Geliyoo" isimli arama motoru projesine maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmadığı bildirildi. Öte yandan, 'Türkiye'nin ilk yerli arama motoru' sloganıyla yola çıkan 'Geliyoo'nun arama sonuçları için Google'ın alt yapısını kullandığı ortaya çıktı. 10 milyon TL harcama yapıldığı iddia edilen 'Geliyoo'nun internette satılan 59 dolarlık hazır tema ile yayınlandığı öğrenildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organlarında "10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu" başlığıyla haberler yayımlandığı ifade edildi.

 

 Bakanlık'tan 'Geliyoo' açıklaması
Haberlerde, söz konusu arama motorunun bakanlık tarafından desteklenen proje olduğu algısı oluştuğuna yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili bakanlığımızla bir temasları olmamıştır. Ancak, bugün Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişlerdir. 'Geliyoo' isimli arama motoru projesine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır. Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki 'Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz' açıklamasının, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Elbette ki ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milliher türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir."

GELİYOO'NUN ÖZELLİKLERİ NELER?

Mühendisler, 2018’de 3 milyon kullanıcıya ulaşarak yüzde  
7’lik kullanım oranı yakalamasını bahcelievler escort bekledikleri ‘geliyoo.com’un Türkiye’de bugüne kadar hiçbir arama motoru firması tarafından uygulanmamış özelliklerle donatıldığını söyledi.

NE ZAMAN AÇILACAK?

Planlamaya göre önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ilk yerli tarayıcı ‘Geliyoo Browser’ da açılacak.

"BU YERLİ ARAMA MOTORUNU 1 SAAT İÇİNDE 60 LİRAYA YAPTIK"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın test yayına başladığını duyurduğu ‘yerli’ arama motoru ‘geliyoo.com’u ti’ye alarak açılan 'rakip' site ‘Gidiyoo.org’da “Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?” sorusu dikkat çekti.

'KENDİMİ ŞANSSIZ HİSSEDİYORUM"

Sitede, ‘Kendimi şanssız hissediyorum’ yazısına tıklandığında ‘2016 bütçe açığı’ sonucu gelirken, ‘Mektup’ yazısına tıklandığında ‘Gençliğe Hitabe’ sayfasına yönlendirildiği görülüyor.

 

‘MİLLİ’ ARAMA MOTORU ‘GELİYOO.COM’ SONUÇLARINI GOOGLE’DAN ALIYOR

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, bakanlığın duyurusunun ardından 10 milyon TL bütçenin ayrıldığı iddia edilen ‘milli’ arama motoru ‘Geliyoo’yu inceleyen internet kullanıcıları, sitenin arama sonuçlarını Google üzerinden çektiğini fark etti. Arama motoruna giren bir kullanıcı bir kelime arattığında aynı anda Google’a istek gönderildiği ve Google’dan gelen sonuç ‘Geliyoo’nun kendi motorunda aranmış gibi listelendiği belirtildi.

KULLANICILAR MEKTUP YAZISINA TIKLADIĞINDA GENÇLİĞE HİTABE'YE GİDİYOR

Siteyi yayına veren iki ortak, ‘milli arama motoru’ için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Ne olursa olsun bize inanmalı ve güvenmelisiniz Sayın Cumhurbaşkanım” ifadelerinin yer aldığı bir mektup yazmıştı.

Mektubu ti’ye alan ‘gidiyoo.org’da ise ‘geliyoo.com’daki gibi bir de mektup yer alıyor. Kullanıcılar ‘mektup’ yazısına tıkladığında ‘Gençliğe Hitabe’yle karşılaşıyorlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
MHP lideri 14 düzenleme önerdi
MHP lideri 14 düzenleme önerdi