Yaygın gıda koruyucusu şizofreni tedavisinde yardımcı olabilir

Tayvan'dan yapılan yeni bir randomize çalışma, normal bir gıda koruyucu maddenin, normalde tedaviye dirençli insanlarda şizofreni ilacının etkisini artırabildiğini göstermektedir.

Yaygın gıda koruyucusu şizofreni tedavisinde yardımcı olabilir
Yaygın gıda koruyucusu şizofreni tedavisinde yardımcı olabilir Admin
Bu içerik 190 kez okundu.

 

Şizofreni , sanrılar, düz etki, hareketli hareketler ve faaliyetlerin sürdürülmesinde zorluklarla karakterize , kronik, bazen etkisiz hale getiren bir zihinsel bozukluktur .

Tedavilere antipsikotik ilaçlar (örneğin brexpiprazol, klozapin veya risperidon) ve psikososyal tedaviler dahildir.

Çalışmalar "[şizofreni hastalarının] beşte biri ila bir buçuğunun farmakolojik tedaviye dirençli olarak sınıflandırıldığını" gösterdi; bu da antipsikotiklere cevap vermediğini gösteriyor.

Tayvan'daki Çin Tıp Üniversitesi'nden araştırmacılar şizofreni hastalarına tedavide daha iyi yanıt verebilecek bazı ilaçların etkinliğini artırmanın bir yolunu bulmuş olabilir.

Yanıtın, araştırmanın baş araştırmacı Dr. Hsien-Yuan Lane'in ortak bir gıda koruyucusunda bulunabileceği belirtiliyor: sodyum benzoat . Lane ve ekip, bu koruyucunun antipsikotik ilaç olan klozapinin etkilerini artırabileceğini gösteren randomize, çift-kör, plasebo kontrollü bir araştırma yaptı.

"Klozapin, refrakter şizofreni hastalarının son satırı antipsikotik ajanı olarak düşünülür" diyor. Buna rağmen, şizofreni ile yaşayan önemli sayıda insan bu ilaca dirençlidir.

Yeni deneme , ilaca dirençli hastaların semptomlarını iyileştirmek için klozapine eklenebilen - diğer antipsikotik ilaçlara başarılı bir şekilde ilave edilen sodyum benzoatın - ilk kez katlandığını doğruluyor .

Lane ve arkadaşlarının bulguları yakın tarihte Biyolojik Psikiyatride yayınlandı . "Bulgu doğrulanabiliyorsa, bu yaklaşım en dirençli şizofreni hastalarının tedavisinde umut getirebilir" dedi.

Sodyum benzoat semptomlara yardımcı olur
Çalışma şizofreni tedavisinde klozapin alan 60 kişiyi kapsıyordu. Araştırmanın bir parçası olarak, katılımcılar üç gruba ayrıldı: kontrol grubuna, klozapin yanında bir plasebo verildi ve olağan çalışma dozunda klozapine ek olarak sodyum benzoat alan çalışma grupları.

Lane ve arkadaşları, dozaj etkisi hakkında daha iyi bir anlayış kazanmak için sodyum benzoat ilave maddesini günde 1 veya 2 gram madde olarak iki farklı miktarda test ettiler; dolayısıyla iki ayrı çalışma grubu.

Araştırmacılar, tedavileri altı haftada bir üç gruba dahil etti.

Çalışmanın sonunda Dr. Lane ve ekip, klozapinin yanına sodyum benzoat alan kişilerin düz etki (duygusuz yüz ifadeleri), anhedoni (genelde zevkli aktivitelerin keyfinden yoksunluk), hastalığa yakalanma riskini azaltma, ve normal faaliyetlerin takip edilmesinde zorluk.

Üstelik, daha yüksek bir sodyum benzoat dozajı, tedavinin etkinliğini artırmada daha etkili olmuştur. Yine de, araştırmacılar, eklentinin bilişsel belirtileri etkilemediğini belirtiyor - odaklanmanın zorluğu ya da bellek sorunları - ve bu açıdan bir etki gözlemlemek için daha büyük dozda sodyum benzoat gerektiğini varsayıyorlar.

Lane ve arkadaşları ayrıca, sodyum benzoat eklentisini kullanan katılımcıların hiçbir yan etki kaydetmediğini gözlemlemekten memnuniyet duydular; bu, şimdiye kadar test edilen dozların güvenle uygulanabileceğine dair güvence verdi.

Ekip, sodyum benzoat'ın şizofreni tedavisinde böyle etkili bir yardımcı olduğunun sebebinin beyin bir amino asit olan D-serinin parçalanmasını durdurmasının sebebini açıklıyor . D-serin aynı zamanda bir nöromodülatördür, yani beyin hücreleri arasında iletilen elektrik sinyallerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Bu sinyaller, şizofreni hastalarının beyinlerinde normal olarak işlev görmemektedir, bu nedenle bu bozukluğun olumsuz etkilerinden bazılarına karşı koymak için D-serinin düzenleyici etkisini korumak önemlidir.

Biyolojik Psikiyatri Dergisinin editörlerinden Dr. John Krystal, "D-serin için reseptörler şizofreni ilaçlarının geliştirilmesi için uzun süredir hedefler ve sodyum benzoat muhtemelen bu hedefi etkilemek için sahip olduğumuz ilk anlamlı araçtır" diye belirtiyor .

"Bu çalışma, şizofreni tedavisinde beyin döngüsü işlevini normalleştirmek için atılabilecek moleküler anahtarları anlamanın önemini vurguluyor" diye ekliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı