Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?
Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli? Admin
Bu içerik 336 kez okundu.

 

Öğrenciler zorlu ama pek çok yeni şey öğrendikleri bir dönem geçirdiler. Artık biraz da tatil zamanı. Ama tatil diye gevşemek, bütün günü televizyon, bilgisayar başında geçirmemek gerek değil mi? Dönem boyunca eksik görülen konular olabilir, veya öğrencilerin tekrar etmesi gereken dersler olabilir. Tüm bunları yapmak için yarıyıl tatili bulunmaz bir fırsat. Çocuklarımızın ihtiyacını karşılayacak birçok yarıyıl tatil kitabı seti var piyasada. 1.sınıf yarıyıl tatil kitabı, 2.sınıf yarıyıl tatil kitabı, 3.sınıf yarıyıl tatil kitabı, 4.sınıf yarıyıl tatil kitabı şeklinde her sınıfa göre kitaplar bulmak mümkün.

Tabi biz kendinizi yarıyıl tatil kitaplarına gömün, kafanızı derslerden kaldırmayın da demiyoruz. Aradaki dengeyi de kurmak oldukça önemli. Bu yüzden yarıyıl tatili nasıl değerlendirilmeli, nelere dikkat edilmeli anlatmak istiyoruz biraz.

İyi Değerlendirilmeyen Tatilin Etkileri Nelerdir?

Eğer bir öğrenci özellikle bir ilkokul öğrencisi tatili iyi değerlendirmediyse, tatilin tüm rahavetini yaşadıysa tatil dönüşü bir takım sorunlar ile karşılaşabilir. Öncelikle çocukların uyku ve yemek saatlerinin değiştirilmemesi gerekiyor. Okula giderkenki düzen neyse o devam ettirilmeli. Yoksa okula dönüş zamanında ciddi sorunlar ile karşılaşabilir öğrenci.

Bununla birlikte çocuğun tatil diye aşırı rehavete kapılmaması lazım. Evet, tabi ki çocuk televizyon izleyebilir, bilgisayar oynayabilir ama dersleri ile dengeyi iyi kurmak zorunda. Yoksa yine yeni dönem açıldığında zorluklarla karşılaşabilir ve rehaveti üzerinden atabilmesi birkaç haftayı dahi bulabilir. Bu birkaç haftada dersleri verimsiz geçirmesini istemezsiniz heralde.

Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Öncelikle yarıyıl tatiline başlamadan önce öğretmeninizden de yardım alarak bir tatil programı hazırlayın. İnanın bu çok işinize yarayacak.

Yanınızda öğretmeninizin yine onayladığı bir yarıyıl tatil kitabı mutlaka olsun. Bu kitaplar, içeriği bakımından hem öğrendiklerinizi pekiştirmede hem de yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur.

Bunun dışında yarıyıl tatilini fırsat bilip yeni ve hoş  bir hobi edinebilir çocuklar. Burada da ebeveynlerinin yardımını alabilirler. Boş vakitleri geçirmenin en güzel yollarından biri budur.

Evde yapacağınız aktiviteler yerine ise doğada bir aktivite tercih etmek de çocukların yararına olabilir. İlla yürüyüş yapsınlar demiyoruz. Tiyatroya, sergiye de gidebilirler. Yeter ki kendilerini geliştirebilecek, onlara yeni bir şeyler katacak etkinlikler olsun bunlar.

Yarıyıl tatilini verimli değerlendirmek için örnekler artırılabilir. Ama burada önemli olan, çocuğun okuldan çok da fazla uzaklaşmadan ders tekrarı yapmasını sağlayabilmek. Kilit nokta bu. Bu sebeple çocuğun eski ders notlarını toparlaması ve elinin altında mutlaka bir yarıyıl tatil kitabı bulundurması gerekiyor. Şimdiden tüm öğrencilere keyifli ve verimli tatiller dileriz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Ailemi Seviyorum Projesi Başladı
Denizli'de Ailemi Seviyorum Projesi Başladı
Denizli'de Kalitesiz kömüre geçit yok
Denizli'de Kalitesiz kömüre geçit yok