Yangın Tüpü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yangın Tüpü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yangın Tüpü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yangın Tüpü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Admin
Bu içerik 973 kez okundu.Yangın Tüpü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Farklı nedenlerden dolayı meydana gelen yangınlara zamanında müdahale edilmemesi, bu yangınların çok fazla büyümesine neden olmaktadır. Yangınların büyümeden söndürülmesi için geliştirilen yangın tüpü, insanların olduğu her yerde bulunmalıdır. Kullanımının kolay olmasından dolayı basit bir eğitim ile hemen herkes bu tüpleri kullanarak yangınlara müdahale edebilir. Yangın söndürme tüplerinin çalışma mantığı son derece basittir. Bu tüplerden püskürtülen maddeler, ateşin üzerini tamamen kapatır ve buna bağlı olarak ateşin hava almasını engeller. Dolayısıyla da hava alamayan ateş bir süre sonra kendiliğinden sönmek zorunda kalır. Küçük yangınlarda oldukça etkili olan bu tüplerin farklı çeşitleri vardır ve yanan maddelere göre uygun olanların kullanılması gerekir. Aksi durumda tüplerden sonuç alınması imkansız olacaktır.

Yangın Tüpü Çeşitleri

Yangınların etkili olarak söndürülmesi için uygun olan tüpün tercih edilmesi gerekiyor. Bu tüpler küçük yangınlar için etkili olsa da uygun olanın kullanılması son derece önemlidir. Tüplerin çeşitlerinden bazıları şunlardır:

  • Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri
  • Köpüklü Yangın Tüpleri
  • Karbondioksit Gazlı Yangın Tüpleri
  • Sulu Yangın Söndürücüler
  • Metal Tozlu Yangın Tüpleri

Yukarıda çok sayıda yangın tüpü çeşidi bulunmaktadır. Söz konusu tüplerin tamamı farklı maddeler üzerinde etkilidir. Yangın söndürme tüplerinin nerede kullanılacağını belirlemek için yanan maddeler arasında sınıflandırma yapılmıştır. A, B ve C sınıfındaki bu maddelere göre tüp seçimi yapılmalıdır. A sınıfında genellikle evlerde bulunan malzemeler yer alırken B sınıfında ise benzin ve mazot gibi maddeler bulunmaktadır. C sınıfı ise genel olarak gazlardan oluşmaktadır. Ortamlardaki malzemeler hangi sınıfa daha yakınsa tercih edilecek olan yangın tüpünün buna uygun olması gerekir.

Yangın Söndürme Tüpü Nereye Yerleştirilmelidir?

Ev ve işyerlerinde bulunması zorunlu olan yangın tüpü, doğru bir noktaya yerleştirilmelidir. Yerleştirme yapılırken kolay ulaşılabilirliğin dikkate alınması gerekiyor. Evlerde antredeki bir noktada durması uygun olacaktır. İşyerlerinde ise en kısa sürede ulaşılacak bir yerde olması gerekir. Yangın tüpleri, görünmeyecek yerlere bırakılmamalıdır. Görüntüsü ile evlerde çok hoş durmasa dahi etkisi dikkate alınarak bu durum göz ardı edilmelidir. Böylece olası yangın durumlarında bu tüplere çok daha çabuk bir şekilde ulaşılabilir ve yangınlara böylece zamanında müdahale edilebilir.

istanbul kaza trafik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere