Xi Jinping, Hong Kong'u egemenlik 'kırmızı çizgi' üzerine uyardı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Pekin'in Hong Kong yetkisine "izin verilmeyen" zorluklara karşı uyarıda bulundu.

Xi Jinping, Hong Kong'u egemenlik 'kırmızı çizgi' üzerine uyardı
Xi Jinping, Hong Kong'u egemenlik 'kırmızı çizgi' üzerine uyardı Admin
Bu içerik 83 kez okundu.

 

Bay Xi, İngiltere'nin Çin'e teslim edilmesinden bu yana 20 yıl geçtiği için , bölgenin yeni lideri Carrie Lam'ın küfürcülüğünde konuşuyordu .

Polisin sıkı güvenlik ortamında, bayrak kaldırma töreni de dahil olmak üzere bir dizi serin etkinliğe katıldı.

Ancak, demokrasi yanlısı ve Pekin yanlısı göstericiler arasında çatışmalar yer aldı. Birçok kişi düzenlendi.

Ziyaret, Bay Xi'nin 2013'te liderliğe gelmesinden bu yana kente ilk geldi ve kitlesel demokrasi yanlısı mitinglerin aylarca bölgenin sakat bırakmasından üç yıl sonra geldi.

 

Medya mesajıBir protesto polisle karıştırılmaya başlıyor

Bölgenin yeni seçilmiş başkan yardımcısı olan Lam'ın kabinesinin geri kalanıyla birlikte küfürler yapmasını denetledi. Hong Kong'un ilk kadın lideri.

Bir konuşmada Hong Kong'un "ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını korumak için sistemlerini geliştirmesi" gerektiğini söyledi.

"Çin'in egemenliğini ve güvenliğini tehlikeye atmak, merkezi hükümetin gücüne meydan okumak veya ana topraklara sızmaya ve sabotaj faaliyetlerinde bulunmak için Hong Kong'u kullanmak için yapılan herhangi bir teşebbüs, kırmızı çizgiyi aşan ve kesinlikle kabul edilemez bir harekettir" dedi. .


Devirden bu yana Hong Kong hakkında daha fazla bilgi:

  • Pekin'in HK'in genç kalplerini kazanma mücadelesi
  • Chris Patten: HK demokrasisi göz ardı edilemez
  • İngiltere neden Hong Kong'u Çin'e geri döndü?

Hong Kong'un şimdiye dek olduğundan daha fazla özgürlük kazandığını da sözlerine ekledi.

Ancak Hong Kong'un Temel Yasası, "bir ülke, iki sistem" formülü altında geniş kapsamlı özgürlükleri garanti ederken, Pekin'in evrensel oy vermeyi reddetmesi bazen şiddetli huzursuzluk yarattı.

Demokrasi yanlısı parti Demosisto, Cumartesi günkü protestolarda polisin beş üyesini ve Sosyal Demokratlar Birliği'nden dört üyesini tutukladığını söyledi.

Grubun tutuklanması için söylenenlerin arasında şemsiye protesto hareketi lideri Joshua Wong yer aldı .


Juliana Liu, BBC News, Hong Kong muhabiri Yere çarptı

Pekin yanlısı bir destekçi, 1 Temmuz 2017'de Hong Kong'da bir Sosyal Demokratlar Birliği protestosunu durdurmaya çalışırken polis tarafından zorla kaldırıldıGörüntü telif hakkıAFP / GETTY IMAGES

Demokrasi yanlısı protestocuların rutin bir gösteri olması gerekiyordu.

Sosyal Demokratlar ve Demosisto Birliği liderleri, bayrak kaldırma töreninin yapıldığı Wanchai bölgesinde bulunan meydanın önüne geçmek için toplandılar. Hong Kong için daha fazla oy hakkı ve Çinli muhalif Liu Xiaobo'nun derhal serbest bırakılmasını talep ediyorlardı .

Ancak uyarı yapılmaksızın, göstericiler ve polis arasında karışıklık başladı. Yüzler yere çarptı. Ardından, Pekin taraftarları bayrak salladılar ve yurtsever müzik çalıyorlardı. Her iki taraf da diğerine kötüye bağırıyordu.

Çatışma bir saatten fazla sürdü ve yalnızca demokrasi yanlısı gösteri liderleri yasadışı toplanma çağrısı yapan polis tarafından uzaklaştırıldıktan sonra sona erdi.


Törende, Çin'in ve Hong Kong'un bayrakları, kentin İngiliz yönetiminin devrinin 20. yıldönümünü kutlamak için birbirleriyle birlikte yükseltildi.

Helikopterler, Hong Kong'un merkezinde, Golden Bauhinia Meydanı'ndaki törenle tezahürat yaparken gözlemcilerin tepkisini çekti.

Cuma günü, göstericilerin "bir tek parti diktatörlüğünü sona erdirmek" adlı toplanarak Cuma günü, Bay Xi'nin yıldönümü ziyafetinde ve çeşitlilik performansında onur konuğu olduğu kongre merkezinin yakınındaki resmi bir protesto bölgesi ağır devriye gezdi.

Çin ve Hong Kong bayrakları, 1 Temmuz 2017'de Hong Kong'daki Golden Bauhinia Meydanı'ndaki bir tören sırasında helikopterlerle uçurulduGörüntü telif hakkıAFP / GETTY IMAGES

Image captionHelikopterler, Golden Bauhinia Meydanı'nda Çin ve Hong Kong bayraklarını geçti

Hong Kong'un CEO'su Carrie Lam, 1 Temmuz 2017'de Hong Kong'da bayrak kaldırma töreni için geldiGörüntü telif hakkıREUTERS

Image captionCarrie Lam, başkan yardımcısının küfürlerinden önce bayrak yetiştirme töreni için geldi

Çin ve Hong Kong bayrakları, kentin Britanya'dan Çin'e geçmesinin 20. yıldönümünü kutlayan bir törenle 1 Temmuz 2017'de Hong Kong'da kaldırıldı.Görüntü telif hakkıREUTERS

Image captionÇin ve Hong Kong bayrakları Cumartesi günü düzenlenen bir törenle kaldırıldı

Çin merkez hükümetinin yüksek özerklik sözü verdiği halde, Hong Kong'un daha liberal politik geleneklerini baltaladığı yönünde artan bir endişe var.

Demokrasi kampanyacıları mekan yakınında Pekin yanlısı destekçileriyle çatışırken polisin iki tarafı birbirinden ayırdı.

Demokrasi yanlısı eylemciler arasında, daha önce göstericilere "kamu rahatsızlığına" neden olan tek kişinin "Xi Jinping" olduğunu söyleyen Wong vardı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping (orta sağ, kırmızı kravat takma) bir şarkıyı söylüyor Görüntü telif hakkıAFP / GETTY IMAGES

Resim başlığıBaşkanı Xi (merkez sağ, kırmızı kravat takıyor) "My Country" ı

O ve diğer 25 aktivist Çarşamba günü Hong Kong'un amblemi olan bir bauhinia çiçeğinin altın heykeline tırmanarak " kamu rahatsızlığı" yasasını ihlal ettiği için tutuklandı .

Kentin liman cephesinin yanında yer alan heykel, Çin'den bir hediye ve devri simgeleyen simgesel bir dönüm noktasıydı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması