Wax solucan tırtıllı plastik alışveriş torbaları yiyecektir: Plastik atıklara yeni bir çözüm?

Genel olarak, plastik inanılmaz derecede kırılmaya karşı dayanıklıdır. Bu, insanların her yıl kullandıkları trilyon polietilen plastik poşetler için kesinlikle geçerlidir. Ancak araştırmacılar plastik atıklara karşı bir çözüm bulmak için yolda olabilirler. Anahtar, sıklıkla bir balmumu solucan olarak bilinen bir tırtıl.

Wax solucan tırtıllı plastik alışveriş torbaları yiyecektir: Plastik atıklara yeni bir çözüm?
Wax solucan tırtıllı plastik alışveriş torbaları yiyecektir: Plastik atıklara yeni bir çözüm? Admin
Bu içerik 30 kez okundu.

 

Genel olarak, plastik inanılmaz derecede kırılmaya karşı dayanıklıdır. Bu, insanların her yıl kullandıkları trilyon polietilen plastik poşetler için kesinlikle geçerlidir. Ancak 24 Nisan'da Current Biology'de rapor veren araştırmacılar, plastik atığa çözüm bulmak için yolda olabilirler . Anahtar, sıklıkla bir balmumu solucan olarak bilinen bir tırtıl.

"Ortak bir böceğin, larva bulduk Galleria mellonella , zor, en esnek ve en çok kullanılan plastiklerin birini ayrışamadığından yapabiliyor: polietilen," İspanya'da Cantabria Biyotıp Enstitüsü ve Biyoteknoloji Federica Bertocchini diyor. Bir önceki çalışmada (doi: 10.1021 / es504038a), dian mealmoth larva olan Plodia interpunctella balmumu kurtçuklarının plastik de sindirebileceğini gösterdi.

Bertocchini ve meslektaşları, kazanılan keşfi, balmumu solucanlar içeren plastik torbaların çabucak deliklerle delintiğini fark ettikten sonra yaptılar. Daha fazla çalışma solucanların plastik bir torbaya bir saatten daha kısa sürede zarar verebileceğini gösterdi.

12 saat sonra, plastik parçalarının hepsi plastik kütlesinde belirgin bir azalmaya neden olur. Araştırmacılar, balmumu solucanlarının sadece plastik içerken değil, aynı zamanda kimyasal olarak polietilenin etilen glikole dönüştüğünü gösterdiler. Bunun Plodia interpunctella'da da olduğu düşünülmektedir .

Araştırmacılar, balmumu solucanlar normalde plastik tüketmeyecek olsa da, yetenekleri doğal alışkanlıklarının bir yan ürünü olduğundan kuşkulanıyor. Balmumu güveleri arı kovanı içinde yumurtalarını bırakırlar. Solucanlar çok çeşitli lipit bileşiklerinden oluşan balmumu üzerine açılır ve büyür. Araştırmacılar, balmumu biyodegradasyonunun moleküler ayrıntılarının daha fazla araştırılması gerektiğini söylüyor ancak muhtemelen bal mumu ve polietilenin sindirilmesinin benzer türde kimyasal bağları parçalamayı içerdiğini söylüyor.

Baxter, "Balmumu, bir çeşit" doğal plastik "olan bir polimerdir ve polietilenin benzeri olmayan kimyasal bir yapıya sahiptir" dedi.

Sürecin moleküler ayrıntıları bilinir hale geldikçe, araştırmacılar, polietilen artıklarının yönetilmesine biyoteknolojik bir çözüm tasarlamak için kullanılabileceğini söylediler. Böyle bir strateji arayışında süreci araştırmaya devam edeceğiz.

Bertocchini, "Bu bulguyu, plastik atıklardan kurtulmanın, okyanuslarımızı, nehirlerimizin ve tüm çevrenin plastik birikiminin kaçınılmaz sonuçlarından kurtarmak için bir çözüm üretmek için uygulanabilir bir yola uygulamayı planlıyoruz" dedi. "Bununla birlikte, polietileni çevremizde kasten atmak için haklı görmemeliyiz, çünkü şimdi biyolojik bozunmayı biliyoruz" dedi.

Öykü Kaynak:

Cell Press

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pence, Zaev isim anlaşmasının bölgede 'daha fazla güvenlik' sağlanacağını söyledi
Pence, Zaev isim anlaşmasının bölgede 'daha fazla güvenlik' sağlanacağını söyledi
Referandum onaylanırsa, FYROM muhalefetinin anayasal değişikliklere 'saygı gösterecek'
Referandum onaylanırsa, FYROM muhalefetinin anayasal değişikliklere 'saygı gösterecek'