Virüs vakalarında ani artışla Karadeniz illeri mercek altına alındı

Virüs vakalarında ani artışla Karadeniz illeri mercek altına alındı

As Türkiye planları kolaylaştırmak için gereken COVID-19 kademeli Mart ayında -releated kısıtlamalar, ülkenin beş ilde virüs vakalarının sayısında başak Karadeniz bölgesinde derin kaygıları beraberinde getirmiştir.

Virüs vakalarında ani artışla Karadeniz illeri mercek altına alındı
Virüs vakalarında ani artışla Karadeniz illeri mercek altına alındı Admin
Bu içerik 17528 kez okundu.

 

Virüsün yayılması açısından ülkenin 81 ili arasında Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon ve Rize illeri öne çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın 15 Şubat ve 21 Şubat'ta verdiği haftalık veriler, 100.000 kişiye 228 vaka ile Ordu'nun, 218 enfeksiyonla Giresun'un ilk sırada yer aldığını gösteriyor. Trabzon'da 100.000 kişide yaklaşık 208 vaka vardı ve Samsun ve Rize için karşılık gelen rakamlar sırasıyla 203 ve 200 idi.

Rize'ye komşu Artvin'de 100.000 kişide 76 vaka bulunurken, Samsun'a komşu Sinop, haftalık 100.000 kişiye 84 vaka bildirdi.

Bir zamanlar ülkede salgının merkez üssü olan İstanbul, 100.000 kişide 68 ile bu illere göre çok daha az enfeksiyona sahipti ve başkent Ankara, 35'ten biraz fazla vakayla çok daha iyi durumda.

Virüs vakalarındaki artış karşısında, bu Karadeniz illerindeki yerel yetkililer hastalığın yayılmasını engellemek için ek önlemler alıyor.

Ordu'da ev ziyaretleri, şehir ve köyler arasında seyahat gibi bazı sosyal faaliyetler yasaklandı. Rize'de mağazalarda veya bina önünde iki kişiden fazla olmayan grupların gündelik sohbet ve sigara içmek için toplanmasına izin veriliyor.

Uzmanlar, virüs vakalarındaki artışın arkasında sosyal etkileşim ve faaliyetlerin olabileceğini öne sürüyor.

“İnsanlar hafta sonu kilitlenmeden önce köylere seyahat ediyor. Köylerde tek, kalabalık bir evde vakit geçiriyorlar ”dedi Samsun Tabip Odası'ndan Funda Neslihan Fortun.

Trabzon Tabip Odası Başkanı Kibar Yaşar Güven'e göre, Trabzonlular hafta sonu sokağa çıkma yasağına rağmen “alışveriş” için virüs kurallarını göz ardı ederek sokaklara döküldü.

Karadeniz bölgesindeki şehirler arası hareketliliğin yüksek olduğuna da işaret etti.

Sağlık Bakanlığı Sosyal Bilimler Kurulu'ndan Prof.Dr.Mustafa Necmi İlhan, virüs varyantlarının hastalığın yayılmasında başka bir neden olabileceğini ve diğer sosyal faktörlerin mevcut olabileceğini savundu.

İlhan, vaka sayısının 100.000'de 200'den 300'e çıkması halinde, yerel yönetimlerin bu illere gidiş gelişleri yasaklayabileceğini veya mahallelere ve mahallelere tecrit uygulanabileceğini öne sürdü.

İlhan, salgının seyrine bağlı olarak il bazında veya bir ilin farklı bölgelerinde farklı yaklaşımların benimsenebileceğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere