V kayışının kopması

V kayışının kopması

V kayışının kopması
V kayışının kopması Admin
Bu içerik 1554 kez okundu.

 

Motorda bazı basit görünümlü parçalar vardır ancak işlevi oldukça güçlü olduğu için görünenden daha önemlidir denilebilir. V kayışı bunlardan biri olmakla birlikte motordaki gücün diğer elemanlara iletilmesini sağlamaktadır. Bu da her zaman özenle bakılması ve kontrollerinin gerekli zaman aralığında yapılmasıyla korunmasını gerektiren bir etkendir. Bu kayış, diğer parçalara göre daha fazla havaya ve toza maruz kaldığı için, aşınma ve oksitlenme süresi de motordaki çoğu parçaya göre daha kısa olmaktadır. Kayış gergisi, v kayışının doğru çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Kayışın doğru gerilmesi, çalışma süreci boyunca kayış üzerinde doğru miktarda gerilimin olmasında etkili olmaktadır. Bunun yanında su pompası, alternatör gibi parçaların da aşırı baskılanmasından ve erken arızalanmasından koruyucu olmaktadır. V kayışının araçta nerede bulunduğunu anlamak için kaputu açtığınızda sol tarafta, alt kısımda olduğu görülebilmektedir. V harfini andırır ve kasnak oluklarına problemsiz oturur. Hizalama ve kayma sorunu da bu şekilde ortadan kalkar.

  Yeni v kayışının teminini araç sahibi de yapabilmektedir. Arıza doğru teşhis edilip, şase numarasını alarak doğru parçayı temin ettiğinizde, kayışın değişimi artık yapılmalıdır. V kayışının kopması seyir durumunda başınıza geldiyse, birtakım sinyalleri de doğru okumak gerekir. Aracın gösterge panelinde akü ışığının yandığını görebilirsiniz. Hidrolik direksiyon pompasına bağlı olması durumunda, direksiyonun sertleştiğini görebilirsiniz. Bir v kayışının ortalama ömrü genelde 10-15 yıl kadardır. Çabuk değişim istemez. Bozulduğunda maliyetli bir değişim sizi bekleyebilir. V kayışı maliyetli pahalı değildir ancak araca verdiği zarar oldukça yüksek olabilir. Marka ve modele göre v kayışı fiyatına rastlayabilirsiniz. Aracı çalıştırdığınızda, gaz verdiğiniz an kayıştan ötme sesinin gelmesi de v kayışının arızasının işaretidir. Bunun dışarıdan gözle görülen çatlama durumu söz konusu olabilir. Özellikle aracınızı çalıştırmadan gözle sağlamlığını takip etmek, yolda kalmanın önüne geçecektir.

  V kayışının değişimi aracın marka ve modeline göre değişmektedir ancak genelde 60 bin kilometreye geldiğinde değiştirilmesi tavsiye edilir. Bunun dışında öncesinde ya da sonrasında sorunlar oluşmaya başladıysa da ihmal edilmemelidir. Genelde oto servislerden randevu alarak, değişimi yetkili usta tarafından değiştirilir. Doğru takıldığından emin olunduktan sonra elle yapılan birkaç turluk kontrolden sonra değişimin tamamlandığı bilinmektedir.

https://www.varibelt.com/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere