takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Uzmanlar Kurban Bayramı sırasında beslenme konusunda uyarıyor

Uzmanlar Kurban Bayramı sırasında beslenme konusunda uyarıyor

Uzmanlar, Temmuz ayında yapılması planlanan kurban bayramı öncesinde Kurban Bayramı öncesinde kontrollü beslenme konusunda kardiyovasküler hastalık, kalp yetmezliği veya hipertansiyondan muzdarip insanları uyarıyor . 31 - 3 Ağustos.

Uzmanlar Kurban Bayramı sırasında beslenme konusunda uyarıyor
Uzmanlar Kurban Bayramı sırasında beslenme konusunda uyarıyor Admin
Bu içerik 2714 kez okundu.

 

Diyabetli ve gastroenterolojik hastalıkları olan kişiler Kurban Bayramı sırasında gıda alımını kontrol etmelidir.

“Kronik hastalıkları olanlar ağır yemeklerden kaçınmalı ve beslenme kurallarını ihlal etmemelidir. Çünkü yağlı bir yemeğe sahip olmak bile kardiyovasküler sağlığa zararlı olabilir ”diyor İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden bir uzman Regayip Zehir. 

Kurban Bayramı boyunca kırmızı et tüketiminin önemli ölçüde artacağını kaydeden Zehir, kalp hastalığı olan kişilerin diyetlerinde kırmızı et tüketimini azaltmaları gerektiğini şiddetle tavsiye etti.

“Porsiyon büyüklüğüne ve pişirme stiline dikkat etmek çok önemlidir. Aşırı et tüketimi kan basıncını, ürik asidi ve kolesterol artışını tetikler. Normal bir diyette kırmızı et tüketiminin haftada en fazla iki gün yapılması tavsiye edilir ”dedi.

“Et yağı tüketmemek kalp sağlığı için alınabilecek önlemlerden biri” diye ekledi Zehir. 

Kurban Bayramı, Mekke'ye hacca giderken, koyunlar ve inekler de dahil olmak üzere çok sayıda hayvan, bayramın bir parçası olarak katledilir ve etleri İslam'da dini bir gelenek olarak fakirlere dağıtılır.

Birçok Türk için Kurban Bayramı, geniş aile üyeleri ile kurban ettikleri hayvanın etiyle bol miktarda yemek masasında yeniden bir araya gelmek anlamına gelir.

Zehir, etin ızgara ateşine maruz bırakılmaması gerektiğini ve soğan, domates, patlıcan, kabak ve havuç gibi sebzelerin ızgaraya eklenmesi gerektiğini söyledi.

Tuz tüketimine değinen uzman, tuzun yüksek tansiyondan muzdarip hastalar için ciddi bir tehlike oluşturduğunu söyledi.

“Aşırı tuz alımı, kan basıncında aşırı artışa neden olarak beyin kanaması, felç ve kalp krizi riskini artırabilir. Bu nedenle, tuz tüketimi günde beş gramın altında tutulmalıdır. ”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi