takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Uzman, Türkiye COVID-19'u sonbahara kadar kontrol altına alabilir

Uzman, Türkiye COVID-19'u sonbahara kadar kontrol altına alabilir

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Profesör Serap Şimşek Yavuz'a göre, yaz aylarında aşıların hız kazanması halinde Türkiye, salgını etkili bir şekilde kontrol altına alabilir.

Uzman, Türkiye COVID-19'u sonbahara kadar kontrol altına alabilir
Uzman, Türkiye COVID-19'u sonbahara kadar kontrol altına alabilir Admin
Bu içerik 9752 kez okundu.

 

Yavuz, mRNA aşısının tek atış enfeksiyon oranını yüzde 70 azalttığını ve bu aşının iki dozunun hastaneye yatışları ve ölümleri yüzde 90'a kadar düşürdüğünü söyledi, ancak mevcut aşamada kısıtlamalar hafifletilirse uyarıda bulundu: koronavirüs vakaları kesinlikle yeniden yükselmeye başlayacaktı.

“COVID-19 önlenebilir bir hastalık haline geldi ama yok olmayacak. Grip gibi bir şey olacak ve koronavirüs aşılarının periyodik olarak uygulanması gerekeceğini düşünüyoruz. Nüfusun yaklaşık yüzde 70'i aşılanırsa, insanların artık yüz maskesi takmasına gerek kalmayabilir ”diye ekledi.

Koronavirüs vakalarının sayısı, 29 Nisan'dan 17 Mayıs'a kadar devam eden ülke çapındaki tam kilitlenme nedeniyle son birkaç haftadır istikrarlı bir şekilde düşüyor.

Günlük 60.000 vakayla rekor seviyeye ulaşan enfeksiyon sayısı, 20 Mayıs'tan beri 10.000'in altına iniyor.

Yavuz, Türkiye'de aşı tereddütünün bazılarının sandığı kadar yaygın olmadığını da öne sürdü.

“Aşılar gelmeye başladıkça ve aşılar hız kazandıkça bu tereddüt ortadan kalkacak. Kampanyalar, bilgilendirici toplantılar ve videolar insanları aşılarını yaptırmaya ikna etmeye yardımcı olacak ve aşı üzerindeki soru işaretleri ortadan kalkacak ”dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettion Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin 100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz Pfizer / BioNTech ve 50 milyon doz Sputnik aşısı almak için anlaşma yaptığını söyledi.

Türkiye önümüzdeki haftanın başlarında yaklaşık 5 milyon doz Pfizer / BioNTech aşısı almayı bekliyor.

Bu arada Sağlık Bakanlığı, halkı aşı olmaya teşvik etmek için “kolları sıvıyoruz” adlı bir kampanya başlattı.

Ülke, aşılama programının kapsamını kademeli olarak genişletiyor. 50 yaşın üzerindeki kişilere 1 Haziran'dan itibaren COVID-19 verilmeye başlanacak. Engelliler bu hafta aşılama sürücüsüne eklendi.

Yetkililer, aşı programını 18 yaşındakiler de dahil olmak üzere en geç sonbahara kadar daha fazla grubu içerecek şekilde genişletmeyi hedefliyor.

Türkiye, 14 Ocak'ta aşılama programını başlattığından bu yana 28,6 milyondan fazla aşı dozu uygulamıştır. Yaklaşık 16,4 milyon kişi ilk dozu alırken, 12,2 milyondan fazla kişi tamamen aşılanmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi