Uterus Myomu ve Ameliyatsız Tedavisi

Uterus Myomu ve Ameliyatsız Tedavisi
Uterus Myomu ve Ameliyatsız Tedavisi Admin
Bu içerik 182 kez okundu.

 

Üreme dönemindeki kadınların yaklaşık %20 ila %40’ında görülen uuterus myomları, iyi huylu tümörlerdir. Genellikle belirti vermeyen myomlara kontrol sırasında tesadüfen rastlanılmaktadır. Oluştuğu konum ve yapısal özelliklerine bağlı olarak farklı şekillerde isimlendirilen myomlar;

  • Submükoz
  • Intramural myom
  • Subseröz
  • İntraligamenter
  • Servikal şeklinde ayrılmaktadır.

Büyük boyutlu myomların bazıları hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte anormal kanamalara, ağrılara, bası hissi ile birlikte sık idrara çıkmaya, karında şişliklere neden olabilmektedir. Bununla birlikte kısırlık nedenlerinden biri olarak da sayılabilmektedir. Anatomik özelliklere ve yaşa bağlı olarak myom yapılarının değişmesi ile birlikte uygulanacak tedavi yöntemleri de değişkenlik göstermektedir. Özellikle bebek planlayan kadınlar ya da menopoz dönemindeki kadınlar için tedavi süreçleri de farklılık gösterebilmektedir. Bekleme tedavisi, medikal tedavi, konvansiyonel cerrahi ya da invaziv yaklaşımlar ile tedavi edilebilen uterus myomları; günümüzde ameliyatsız myom tedavisi yöntemlerinden perkütan ablasyon, Hayfu ya da Embolizasyon uygulamaları ile yok edilebilmektedir.

Hastaya özel tedavi yöntemlerin; kadının yaşı, doğurganlık beklentisi, belirtilerin şiddeti ve derecesi, myomların sayısı ve büyüklükleri, hastanın sağlık öyküsü ve menopoz yakınlığı göz önünde bulundurularak uygulanmaktadır.

Uterus myomu tedavisinde ameliyatsız yöntemlerde kesiye ve dikiş işlemlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu tedavi yöntemlerinde myomlar dondurularak ya da yakılarak küçülmesi ve bunun sonucunda da yok olması sağlanmaktadır. Bu yöntem uygulanırken 3 boyutlu görüntüleme teknolojisinden yararlanılmaktadır ve bu teknoloji tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasında büyük katkı sağlamaktadır. Geri dönüşümsüz hücre hasarı yöntemleri ile tedavi edilebilen myomların; tekrarlamaması için doktor kontrolleri aksatılmamalı ve reçetesine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

Son yıllarda ameliyatsız tedavi seçenekleri uterus myomu gibi birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle nodüler guatr probleminde kullanılan yöntemler; hasta için konforlu bir süreç sağlamakla kalmamakta; iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

Detaylı bilgi için : https://www.drcemyucel.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında