Üst düzey AB yetkilisi limana dönen Türk gemisini övdü

"16 Eylül'de Avrupa Komisyonu başkanı, Doğu Akdeniz'deki gerginliği azaltmaya yardımcı olacağını söyleyerek limana dönen bir Türk keşif gemisine övgüde bulundu.

Üst düzey AB yetkilisi limana dönen Türk gemisini övdü
Üst düzey AB yetkilisi limana dönen Türk gemisini övdü Admin
Bu içerik 4358 kez okundu.
 
Ursula von der Leyen, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'na yaptığı yıllık Birliğin Durumu konuşmasında, "Doğu Akdeniz'deki gerilimin azalması bizim ortak çıkarımızdır" diyerek Oruç Reis gemisinin geri dönüşünü "bu yönde olumlu bir adımdır" dedi. . "
 
Geminin dönüşünün "diyalog için çok ihtiyaç duyulan alanı yaratmak için gerekli" olduğunu sözlerine ekleyen von der Leyen, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını ve "meşru egemenlik haklarını" korumaya söz verdi.
 
Türkiye Pazartesi günü enerji arama gemisi Oruç Reis'i stoklama ve bakım çalışmaları için limana iade etti.
 
Yunanistan, Güney Kıbrıs ve diğer AB üyeleri, Atina'nın
Türkiye kıyılarına yakın küçük adalara dayanan deniz topraklarının maksimalist bir görünümünü kullanarak, Yunanistan sularında arama yaptığını iddia ederek Türkiye'nin enerji keşfini engellemeye çalıştı .
 
Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye, bu görüşün yasadışı olduğunu ve hiçbir anlam ifade etmediğini söylüyor ve bölgenin kaynaklarının adil paylaşımını sağlamak için hiçbir ön koşul olmaksızın müzakerelere çağrıda bulundu.
 
Von der Leyen, Türkiye'nin milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını ve bölgede pek çok zorlukla karşılaştığını kabul ederek, "Türkiye her zaman önemli bir komşu olacaktır ve her zaman olacaktır" dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi