Umberto Eco'dan ilginç vasiyet

Umberto Eco'dan ilginç vasiyet
Umberto Eco'dan ilginç vasiyet Admin
Bu içerik 25 kez okundu.

Milano’da yaşamını yitiren Eco’nun, önümüzdeki 10 yıl boyunca ismi, eserleri ve düşünceleri üzerine konferans, buluşma ve akademik etkinlik düzenlenmesini istemediği ortaya çıktı. Vasiyet için ‘en son şakası’ yorumu yapıldı

Geçen ay hayatını kaybeden dünyaca ünlü İtalyan düşünür ve yazar Umberto Eco'nun ilginç bir vasiyet bıraktığı ortaya çıktı. ANSA haber ajansında yer alan bilgiye göre Milano'da 84 yaşında yaşama veda eden Umberto Eco, önümüzdeki en az 10 yıl boyunca ismi, eserleri ve düşünceleri üzerine konferans, buluşma ve akademik etkinlik gibi şeylerin düzenlenmemesini istedi.

'Tam onun karakterine uygun'
Eco'nun vasiyetinin, eşi Renate Ramge tarafından yazarın arkadaşı ve meslektaşı göstergebilimci Patrizia Violi'ye aktarıldığı belirtildi. Umberto Eco'yu yakından tanıyanlar bu sıra dışı vasiyeti, "Tam onun karakterine uygun bir istek" diye yorumladı.
Patrizia Violi vasiyeti, "Bu da profesörün (Umberto Eco) en son şakası" diye niteledi. 

'Bu fikir, dahiliğinin ürünü'
Eco'nun, ölümüne kadar uzun yıllardır çalıştığı Bologna Üniversitesi Rektörü Francesco Ubertini ise, "Bu fikir, Eco'nun dahiliğinin bir ürünüdür. Bu kararı gülümseyerek ve anlayışla karşıladım, çünkü tam da Eco figürünü yansıtıyor. Hiç şüphesiz ki onun isteğine saygı göstereceğiz" diye konuştu.

ANSA, İtalya'da Eco'nun bu vasiyetinin yerine getirileceğine kesin gözüyle bakıldığını, ancak yurt dışında buna uyulup uyulmayacağının kestirilemeyeceğini yazdı.

Sinyalleri vermişti
Umberto Eco, Türkiye'deki ilk baskısı 1997'de Can Yayınları tarafından yapılan 'Somon Balığıyla Yolculuk' kitabında yer alan bir denemesinde yıllar önce bırakacağı vasiyetin sinyalini şu cümlelerle veriyordu: "Konferanslara gelince; vasiyetinize kesin talimatlar koyarak, ölümünüzden sonraki on yıl içinde verilecek her konferans için düzenleyicilerin UNICEF'e, İnsanlık adına, yirmi milyon dolar bağışlamasını isteyebilirsiniz. Bu parayı toplamak güç olabileceği gibi rahmetlnin kesin isteklerine karşı çıkmayı göze alacak çılgınlar da pek bulunmayacaktır."

İtalya Kültür-Sanat Umberto Eco
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
beylikdüzü escort