Türkiye'nin yüzde 8'i IŞİD'e sempati duyuyor

Türkiye'nin yüzde 8'i IŞİD'e sempati duyuyor
Türkiye'nin yüzde 8'i IŞİD'e sempati duyuyor Admin
Bu içerik 124 kez okundu.

Pew'un anketinde katılımcılara, "Irak ve Suriye’deki IŞİD örgütüne sempati duyuyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Türkiye'de ankete katılanların yüzde 73'ü IŞİD'e sempati duymadıklarını ifade ederken, yüzde 19'luk kesim “Fikrim yok” yanıtını verdi.

Yüzde 8'lik kesim ise IŞİD'e sempati duyduğunu ifade etti. Türkiye bu sonuçlarla IŞİD’e sempati besleyen ülkeler sıralamasında 5. Sırada yer aldı.

NİJERYA BİRİNCİ, LÜBNAN SONUNCU

Anketin yapıldığı ülkeler arasında IŞİD’e sempati duyanların en çok olduğu ülkeler arasında  yüzde 14'le Nijerya birinci olurken, onu yüzde 11'er destek oranıyla Malezya ve Senegal takip etti. Dördüncü olan Pakistan ve 5. olan Türkiye’yi Burkina Faso, Filistin, Ürdün ve İsrail takip etti. Hıristiyan ve Şii nüfusun yoğun olduğu Lübnan’da ise IŞİD’e sempati duyanların otanı yüzde 1’i geçmedi.

BATILI ÜLKELER İŞİD’DEN KORKUYOR

Pew, Batılı ülkelerde IŞİD'e sempati sorusunun sorulmadığını, ancak bu ülkelerde ankete katılanların önemli bir bölümünün IŞİD'i ciddi bir küresel tehdit olarak algıladığını ifade etti.

IŞİD'in saldırı düzelemesinden endişelenenlerin oranı İspanya'da yüzde 77, son Paris saldırılarında 129 kişinin hayatını kaybettiği Fransa'da yüzde 71, Almanya'da da yüzde 69 oldu.

IŞİD Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EDİRNE'DE STRATEJİK TOPLANTI:
EDİRNE'DE STRATEJİK TOPLANTI: "BİZ ARTIK ŞARKI DİNLEMEK DEĞİL; ŞARKI SÖYLEMEK İSTİYORUZ"
Edirne'de Çin Malı Tartılar İmha Edilecek
Edirne'de Çin Malı Tartılar İmha Edilecek