Türkiye'nin Kars'ta at çizgili kızak popülerlik kazanıyor

Bölgenin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü'nün doğu Anadolu bölgesi Kars'taki turistler atlı kızak attı. Gölün yüzeyi kış aylarında buzda dondurulur.

Türkiye'nin Kars'ta at çizgili kızak popülerlik kazanıyor
Türkiye'nin Kars'ta at çizgili kızak popülerlik kazanıyor Admin
Bu içerik 259 kez okundu.

 

Doğu Ekspresi, son zamanlarda Çıldır Gölünü ziyaret eden yerli ve yabancı turistler arasında oldukça popüler bir ulaşım modu haline geldi. Göl, deniz seviyesinden 1.959 m yüksekte ve 123 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Kars ili ile Ardahan ilçesi arasında bulunmaktadır. 

Konukları göle götürülen atlı çekmecelerde yol gösteren Ozan Karataş, atlarını araçlara koyduklarını ve sabah 8'de evlerinden çıktıklarını söyledi. 

"Evden ayrıldıktan bir saat sonra göle varıyoruz. Atlarımızı, Arpaçay Gölü'nün kıyılarında inşa edilmiş bir kütük kabininin önündeki kızakçılara bağlıyoruz. Ardından konukları buzlu gölde saat 17.00'ye kadar turlarken alıyoruz "dedi. 

"Turistler özellikle Ani harabelerini ve Çıldır Gölünü ziyaret ediyorlar. Bu göl görülmeye değer. Herkesin gelip görmesini istiyorum "dedi. Karataş, Doğu Express ile Kars'a daha fazla insan gitmeye başladığını söyledi. 

Karataş, "Bu gölde insanları mutlu ediyor ve hayatımızı kazanıyoruz" diyerek, göle atla atlı kızaklarla gezen insanların çok heyecanlı olduklarını da sözlerine ekledi. 

Başka bir atlı kızak sürücüsü Turgay Karataş, turistleri gölde mutlu etmeye çalıştıklarını söyledi. "Çıldır Gölü donduğunda para kazanıyoruz. Günlük turistler için buradayız. Bu gölde buz, güneş ve güzel hava var. Eastern Express sayesinde çok sayıda müşterimiz var "dedi. 

Yerel bir turist olan Narin Bakran, devlet tarafından yönetilen Anadolu Ajansına konuşan Kars'ı görmek için İzmir'den geldiğini söyledi. "Gölü atlı çekmecelerde gezdik, çok eğlenceliydi. Kars, bildiğimiz hiç bu kadar güzel ve muhteşem bir yer değil, "dedi Bakran. 

Ege İpekçi, Sarıkamış ilçesini ve Ani antik kentini ziyaret ettikten sonra Çıldır'a geldiğini söyledi. İpekçi, "Kars çok büyük bir turizm potansiyeline sahiptir, cennet gibidir." Dedi. 

Eastern Express ile Kars'a gelen turistler, Cibıltepe ve Sarıkamış kayak merkezlerini ve Ani antik kentini de ziyaret ediyor. 

Ziyaretçilerin Doğu Express ile Ankara'dan Kars'a gitmesi 25 saat sürüyor.

Kars Çıldır göl kızak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı