Türkiye'nin B ve C planları da var

Hükümet Sözcüsü: Eğitim verdiğimiz 3 bin asker peşmergeyle birlikte Musul operasyonuna katıldı "Halep konusundaki tavrımızı net bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz"

Türkiye'nin B ve C planları da var
Türkiye'nin B ve C planları da var Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Hükümet Sözcüsü Numan KurtulmuşMusul operasyonuna Türkiye'nin Başika kampında eğitim verdiği 3 bin askerin katıldığını belirtti. Kurtulmuş, "Başika kampında ise dönemin hükümetinin davetiyle Türkiye orada eğitim kampı kurdu. 4 bine yakın Musul'un yerli halkından insanlar eğitildi. Bunlara Ninova mücahitleri adını veriyorlar. Şimdi bu grupların içerisinden yaklaşık 3 bin kişi Musul operasyonuna katılmıştır" dedi.

Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile gerçekleştirileceği görüşme hakkında "Sayın Bahçeli ayrıca başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini Başbakanımızla paylaşacak, fiili durumun yasal hale getirilmesi, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çizdiği yol haritasının görüşülmesi açısından bu toplantı önemlidir" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Kurtulmuş'un basın toplantısında yaptığı açıklamalarından satır başları şöyle:

"Halep'te ateşkes mecburi"

"Ateşkes ilan edilmesi zaruridir. Halep ve çevresinde çok ciddi insanlık dramı yaşanıyor eğer böyle devam ederse bu dramların büyüyeceği açıktır. Halep'e gidecek yardım konvoylarının korunması şarttır. Maalesef tüm dünyanın gözü önünde yardım malzemelerinin oraya gitmesi engellenmiş, çok sayıda yardım gönüllüsü öldürülmüştür. İnsani yardımların gönderilmesi için uluslararası bir yardım konvoyu oluşturulabilr. Böylece bu konvoyun bombalanması önlenmiş olur. Bölgedeki krizin sona erdirilmesi bakımından kilit şehirlerden birisi Haleptir. Bölgeyi kısa sürede normalleştirmek ve insani yardım meselesi üzerinde yoğunlaşmak zorundayız. Bu tüm insanlığın ortak meselesidir, dolayısıyla Halep meselesindeki ısrarımızı sürdüreceğiz.

"3 bin savaşçı da peşmergelerle birlikte bu savaşının içindedir"

"Bölgedeki ikinci önemli şehir Musul şehridir. Musul ve Halep'teki statü, buradaki gelecek, burada ortaya çıkacak siyasi sonuç, bölgedeki siyasi sonucudu da etkileyecek önemli sonuçlardır. Bunun için başından beri Musul'un Musul halkı tarafından DEAŞ'tan arındırılması ve bölge yönetiminin halka bağlı olması gerektiğini savunduk. Koalisyon güçleri havadan yapacağı bombalarla büyük ölçüde DAEŞ'i temizler ancak sivillere zarar vermemek bakımından çok hassas davranılması gereken bir yer. Türkiye başından beri uluslararası koalisyonun operasyona destek vermesini ancak savaşçıların yerel unsurlardan oluşturulmasını savunuyoruz. Başika kampında ise dönemin hükümetinin davetiyle Türkiye orada eğitim kampı kurdu. 4 bine yakın Musul'un yerli halkından insanlar eğitildi. Bunlara Ninova mücahitleri adını veriyorlar. Şimdi bu grupların içerisinden yaklaşık 3 bin kişi Musul operasyonuna katılmıştır.

"Peşmergenin arkasından da Irak ordusu savaşa katılacaktır. 3 bin savaşçı da peşmergelerle birlikte bu savaşının içindedir."

"Bölgede çok ciddi bir oyun oynanıyor, uzun süredir devam eden bu savaşların ve çatışmaların arkasındaki esas niyet bölgenin etnik bakımdan daha fazla bölünüp parçalanmasıdır. Dolayısıyla bu güçler üzerinden siyasi harita çizilmemelidir.

"Bu harekatı fırsat bilmek çok daha vahim sorunları ortaya çıkarır. Bundan böyle Şii milis, Sünni milis laflarını kenara atmamız lazım. Bölgedeki mesele Türkmenlik, Araplık, Kürtlük meselesi değildir. Bölgedeki mesele Musul'un kurutuluşu meselesidir. Onun için herhangi bir Musul operasyonunun mezhep arasındaki bir savaşa dönüştürülmemesi gerekir.

"Türkiye'nin Musul konusunda B ve C planları da var"

"Tekrar söylüyorum kimse mevcut karışıklığı fırsat bilerek burada etnik veya mezhebi siyaset geliştirmek için fırsat kollamasın. Öncesindeki tüm gelişmeleri takip ettik, Türkiye bu harekatın içerisinde nasıl yer alacağını ilgili yerlere anlatmıştır. Türkiye'nin Musul konusunda B ve C planları da var, biz bu bölgede daha fazla hesapların hakim olmaması üzerinde duruyoruz. Bizi Musul anlamında ilgilendiren somut meselelerden biri de Başika'daki varlığımızdır. Bu askeri varlığımızdan asla vazgeçecek değiliz. Ne zaman Türkiye'nin orada insanları eğitip donatmasına gerek kalmaz, oradaki durum gerçekten iyileşir. O zaman belki tekrar gözden geçiririz. Başika'da bulunan TSK mensuplarının güvenliklerinin korunması da Musul operasyonuna ilişkin önemli hassasiyetlerimizden birisidir. Onun için de gerekli tedbirleri aldığımızı ifade etmek isterim. Irak'ın her bir sokağındaki her gelişme bizi yakınen ilgilendirir, orada akrabalarımız, dostlarımız, hısımlarımız var. Buradaki gelişmeler Türkiye'yi yakından ilgilendirir.

Körfez İşbirliği Toplantısı'yla ilgili bilgi verdi

"Diğer bir dış politika meselemiz de Körfez İşbirliği Konseyi toplantısıydı, FETÖ terör örgütü olarak kabul edildi biliyorsunuz. Sonuç bildirisinde de Musul konusundaki tezlerimize yakın ifadeler yer aldı. Dolayısıyla Körfez İşbirliği Toplantısı bizim açımızdan çok verimli geçmiştir. İslam İşbirliği Toplantısı'nda da yarın Musul hakkındaki görüşlerimizi dile getirmeye devam edeceğiz, orada da FETÖ ele alınacak, sonuç bildirisinde yer alacaktır.

"Her bir yerleşim yeri için o bölgeye has birtakım imar politikaları hayata geçiriliyor. Alt yapı çalışmaları, sokak sağlıklaştırılmaları gibi çalışmalarımız da hızlı bir şekilde sürdülüyor. Bu yedi yerleşim bölgemizdeki insanlarımız inşallah buralara dönme fırsatı bulacaktır.

Yıldırım ile Bahçeli arasında başkanlık görüşmesi

"Biraz sonra saat 13.30 da Devlet Bahçeli ile sayın Başbakanımız görüşme yapacak. İktidar ile muhalefetin diyaloğunun artırılması açısından takip ettiğimiz yol açısından önemlidir. FETO ile mücadelede ortak zeminde buluşması ve siyasetin daha yapıcı bir dil üzerinden sürdürülmesine çok önem veriyoruz. Sayın Bahçeli ile Başbakanımız anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaları gözden geçirecekler, OHAL uygulaması çerçevesinde atılan adımlar ve Musul operasyonu gibi görüşmeler başta olmak üzere çok kapsamlı bir görüşme gerçekleştirecekler. Sayın Bahçeli ayrıca başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini Başbakanımızla paylaşacak, fiili durumun yasal hale getirilmesi, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çizdiği yol haritasının görüşülmesi açısından bu toplantı önemlidir.

"Karadeniz fındığını böyle gündeme getirenler halt etmişlerdir"

Ben de Karadeniz milletvekili olarak tüm bölgemizi ilgilendiren bir konu. Bu konuyu gündeme getirenler halt etmişlerdir. Bu Türkiye'nin uluslararası alanda fındıkta en büyük fındık üreticisi olmasını çekemeyenleri, fındık borsasının Türkiye'de kurulmasını kıskananların ortaya çıkardığı manipülatif bir haberdir. Biz konunun tamamen takipçisi olacağız. Son derece taraflı bir haberdir, fındık üreticilerimiz Karadeniz halkı rahat olsun, gerekli mücadeleyi yaparız.

"Bizim için Suriye'nin her sokağındaki gelişme, Irak'ın her kentindeki gelişme bizi etkileyen bir gelişmedir. Hiçbir şey olmasa şu an 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Allah muhafaza oradan kaçmak isteyenlerin Washington'a gidecek hali yok, geleceği yer Türkiye'dir. Avrupa'nın seyirci kalması, umursamaması son derece normal. Dediğiniz gibi Musul'dan kaçacak olan DEAŞ militanlarının gideceği yer Milano değil, Berlin değil, yine Türkiye'yi tehdit etmeye çalışacaklardır. Burada eylemlerini artıracaklardır. Çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Birinci derecede biz etkileneceğiz. Dolayısıyla böyle bir soruna en yakın şekilde de duracağız. B ve C planlarımız var ama ortalık yerde konuşacak değiliz.

Musul operasyonuna ilişkin bazı kırmızı çizgiler vardı, o bölgeden şu an için Ankara'yı endişelendiren bilgiler geliyor mu?

Başta söylediğimizde, bundan sonra da medyadan öncelikle istirham ediyorum Şii milis, Sünni milis dedikçe ayrıştırma yapmak isteyenlerin ekmeğine bal sürüyorsunuz. Peşmerge şimdi sahada olduğu için Irak Ordusu beklemededir. Birtakım başka milislerin, şehirle ilgisi olmayan kişilerin Musul'a getirilip oraya konulması Musul'daki dengeyi bozduğu gibi DEAŞ sonrasında ortaya çıkacak siyasi tabloya da zarar verecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak