takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Türkiye'de ikinci salgın dalgası beklenmiyor

Türkiye'de ikinci salgın dalgası beklenmiyor

Mevcut şartlar altında, insanların hastalığı yavaşlatmak için alınan önlemlere karşı temkinli tavrı nedeniyle Türkiye'de ikinci bir koronavirüs salgını dalgası beklenmiyor , dedi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca .

Türkiye'de ikinci salgın dalgası beklenmiyor
Türkiye'de ikinci salgın dalgası beklenmiyor Admin
Bu içerik 2940 kez okundu.

 

“1 Haziran'dan itibaren Türkiye normalleşme aşamasına geçti, ancak riskler hala mevcut olduğu için kurallara uymaya devam etmeliyiz. Henüz normal bir yaşama dönmediğimizi hatırlamak zorundayız, ancak bunu planlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, ”dedi Koca Sağlık Bakanlığı'nın Coronavirus Bilim Kurulu ile yaptığı toplantı sonrasında 3 Haziran'da .

Bu hafta, ülke, iç hat uçuşları ve şehirler arası seyahatlerin yeniden başlaması ve restoranlar, kafeler, parklar ve spor salonlarının yeniden açılmasıyla COVID-19'a karşı önlemlerin alınmasına başladı.

Koca, yeni günlük virüs vakalarının sayısı yaklaşık 1000'e düşmesine ve yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısının son üç hafta içinde azalmasına rağmen, salgının ortasında yeni evrenin kendi zorlukları olduğunu vurguladı.

“İlk zorluk, salgının bittiğine dair inançtır. İkincisi, hastalığa karşı mücadeledeki başarı, insanların COVID-19'un ne kadar ciddi olduğunu unutmasına neden olabilir. Üçüncü zorluk, risk gruplarında bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken önlemlere karşı şikayetçi tutum gösterebilmeleridir. Bu zorluklar bizi test etti ”diye açıkladı.

İnsanların yüz maskeleri giymeleri ve sosyal mesafelere bağlı kalmaları gerektiğini yineledi ve son virüs vakası rapor edilene kadar risklerin devam edeceğini söyledi.

“Bu savaşı kazanacağımızdan tamamen eminim. Kıyı görüldü, ama biz hala sorunlu sularda dolaşıyoruz ”dedi.

Haftasonu sokağa çıkma yasağı

Bu haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı ve 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişilerin hareket kısıtlamalarının devam edip etmediği ve Bilim Kurulu'nun bu konudaki görüşlerinin ne olduğu sorulduğunda Koca, kilitlemenin son 15 ilde ilan edildiğini hatırlattı.

“Belirli illerde dava sayısına bağlı olarak sokağa çıkma yasağı yeniden uygulanabilir. Gerekirse böyle bir karar alınabilir. Bilim Kurulunun tavsiyesi bu doğrultudaydı, ”diye cevap verdi bakan.

Yaşlıların ve gençlerin kısıtlamaları konusunda Koca, bu kaldırımların 30 milyon kadar insanı ilgilendirdiğini belirtti.

Koca, konunun yönetim kurulu toplantısı olarak tartışıldığını belirtti. “Kurulun yaklaşımı, kaldırım taşının daha rahat olmasının ve yaşlı vatandaşların evlerini daha sık terk etmelerine izin verilmesinin daha iyi olacağı” dedi.

Bakan, kurulun önerisinin önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısında tartışılabileceğini de sözlerine ekledi.

Mevcut yönetmelikler uyarınca, 65 yaş üstü olanlar Pazar günleri dışarı çıkarken, 18 yaşından küçük çocuklar Çarşamba ve Cuma günleri dışarı çıkabilmektedir.

Türkiye'de teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısı 166.000'i aştı ve hastalıktan 4.600'den fazla ölüm oldu.

130.000'den fazla hasta COVID-19'dan şimdiye kadar iyileşti ve 600'den fazla insan yoğun bakım ünitelerinde tedavi görüyor.

Türkiye, bugüne kadar sadece 3 Haziran'da 52.000'den fazla testle yaklaşık 2.2 milyon test gerçekleştirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi