Türkiye ve ABD, Afganistan'daki sorunları çözmek için iyi niyetle çalışıyor

Türkiye ve ABD, Afganistan'daki sorunları çözmek için iyi niyetle çalışıyor

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve ABD'nin Afganistan krizi konusundaki sorunları çözmek için iyi niyetle çalışmaya devam ettiğini belirterek, bu işbirliğinin ABD siyasetine olumlu yansıdığını kaydetti.

Türkiye ve ABD, Afganistan'daki sorunları çözmek için iyi niyetle çalışıyor
Türkiye ve ABD, Afganistan'daki sorunları çözmek için iyi niyetle çalışıyor Admin
Bu içerik 29813 kez okundu.

 

Hürriyet gazetesine 11 Eylül'de yaptığı açıklamada, "Kabil Havalimanı'nda yürütülen yakın işbirliğinin muhtemelen ABD siyasetine ve medyasına olumlu yansıdığını düşünüyorum" dedi.

Türkiye-ABD ilişkilerinin son dönemdeki durumu sorulduğunda Akar, “En azından daha kötüye gitmedi diyelim” dedi.

Ankara ve Washington'un Kabil Havalimanı'nın güvenliği için görüşmelerde bulunduğu Afganistan'daki kriz dışındaki işbirliği alanlarını da değerlendiren bakan, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası ilişkilerde konu haline gelen ve uluslararası ilişkilerde konu haline gelen ülkemiz, Etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen bölgesel bir güçtür.”

Türkiye, bölgesinde ABD için güçlü, etkili ve güvenilir bir müttefiktir. ABD Ortadoğu'da olacaksa Türkiye ile işbirliği yapmalıdır. ABD'nin bölgede işbirliği yapacağı ülkeyiz" dedi.

Akar, Türkiye'nin 2011'den bu yana ABD ve Suriye başta olmak üzere tüm müttefikleriyle işbirliği içinde hareket etmek istediğini ve gizli hiçbir şey yapmadığını söyledi.

"Örneğin 2015'te ABD ile Suriye'de DEAŞ'a (IŞİD) karşı birlikte savaşmak için bir mutabakat zaptı büyük ölçüde tamamladık. Ancak son anda fikir değiştirip YPG ile işbirliği yapmaya karar verdiler. Rakka'da DEAŞ'a karşı birlikte hareket edebileceğimizi de belirttik. Buna da razı olmadılar. Sonunda Libya'da birlikte hareket edebiliriz. Ancak bu konuyla ilgili olumlu bir yanıt alamadık. Bizimle işbirliği yapılmadığında neler olduğunu hepimiz gördük ve görüyoruz” dedi.

Akar, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava füze sistemleri satın alması ve Türkiye'nin F-35 savaş uçağı sorunundan askıya alınmasından kaynaklanan sorunları Ankara ve Washington'un çözebileceğini vurguladı . Ancak ABD ile YPG sorununa işaret etti ve bunun Washington ile anlaşmazlığın özü olduğunu söyledi.

“ABD ile S-400 veya F-35 sorununu bir şekilde çözebiliriz Ancak ABD, Suriye'de YPG ile ittifak içinde hareket ettiği sürece ilişkilerimizin en önemli konusu olmaya devam edecek ve ciddi sorunlar yaşayacağız. İlişkilerde sorunlar var” dedi.

ABD ile ilişkilerde öncelikli sorunumuz bu, YPG'yi terör örgütü olarak adlandırmalı" dedi.

ABD, “Taktik nedenlerle YPG ile ittifak yapmak zorunda kaldık” derse, Ankara bunu olumlu karşılamasa da anlayabilir, ama Washington YPG'nin PKK olmadığını söylerse, “bu bir ittifak olur. Bize hakaret edin” dedi Akar.

Sonuç olarak ABD'nin tırlar dolusu yardım gönderdiği YPG ile bağlarını kesmesi gerekiyor" dedi.

Akar, bu konudaki tutumunu değiştirmediği takdirde Türkiye-ABD ilişkilerinde ne olacağı sorulduğunda, “ABD'nin iyi düşünmesi gerekiyor. Amerika'nın en haklı hamlesi Amerika gibi davranmak olacaktır."

“Türkiye ile ittifak var, aramızda anlaşmalar var, akıl ve mantık var, bölgenin gerçekleri ve ihtiyaçları var... Bütün bunları bir bütün olarak gören bir anlayışa ihtiyaç var. Görmede zayıflık olmamalıdır. Başta NATO olmak üzere ittifakta ve ikili ilişkilerimizde üzerimize düşen tüm sorumluluklarımızı her zaman yerine getirdik” dedi.

Türkiye'nin ikinci parti S-400 sistemlerini satın almasıyla ilgili olarak Akar, “İkinci sistem için devam eden çalışmaları takip ediyoruz. Uygulamalarımız plan ve programımız dahilinde devam ediyor.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere